Огляд мультиметра-осцилографа Uni-T UT81B

06.04.2012

В асортименті магазину-інструментів Masteram представлений універсальний вимірювальний прилад UNI-T UT81B. Він поєднує функції повноцінного мультиметра і осцилографа з аналоговою смугою пропускання до 8 МГц. Бренд UNI-T славиться виробництвом високоточного і надійного вимірювального обладнання. Як же вийшло у інженерів об'єднати такий складний прилад, як осцилограф, з мультиметром в одному корпусі? Чим довелося пожертвувати на користь портативності, і якими корисними функціями володіє UNI-T UT81B?

Ергономіка мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

Мультиметр-осцилограф UNI-T UT81B - це прилад з середніми розмірами і невеликою вагою, що дозволяє легко утримувати його в руці. Увімкнення живлення приладу і зміна режимів мультиметра здійснюється круглим перемикачем. Окремі кнопки відведені управлінню осциллографом, а універсальні призначені для управління вимірювальним приладом в двох режимах. У приладу UNI-T UT81B є невеликий недолік: деякі кнопки недостатньо чутливі до натиснення. Їх потрібно просто-таки вдавлювати, щоб вони спрацювали. Зате перемикач режимів вимірювання мультиметра працює чітко.

Мультиметр-осцилограф UNI-T UT81B
Мультиметр-осцилограф UNI-T UT81B

На тильній стороні мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B розташована підставка, відсік для батарейок і роз'єм для підключення до персонального комп'ютера. Невеликі гумові ніжки внизу корпусу допомагають зафіксувати вимірювальний прилад при установці його на слизькій поверхні.

Тыльная сторона мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B
Мультиметр-осцилограф UNI-T UT81B

Щупи мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B використовуються для двох режимів роботи вимірювального приладу.

Щупы мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B
Щупи мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

До щупів приладу UNI-T UT81B можна підключити затискачі "крокодили", якими зручно буде чіплятися за контакти електричних схем. Вони оснащені гумовими ізоляційними кожухами, що дозволяє підключати щупи до клем, що під напругою.

Зажимы крокодилы к щупам мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B
Затискачі крокодили до щупів мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

Управління меню мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

Управління портативного осцилографа, який поєднує і функції мультиметра, істотно відрізняється від управління стаціонарним приладом. По-перше, клавіш на панелі набагато менше, а по-друге, меню зручніше у використанні. Але звикати необхідно до управління навіть таким простим приладом. Знайомство з меню мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B ускладнює відсутність україномовного меню.

На панелі управління розміщені спеціальні кнопки, за допомогою яких здійснюється управління осцилографом, і загальні кнопки для управління осцилографом і мультиметром. Перемикання функцій мультиметра здійснює круговий перемикач. Перемикання між двома режимами вимірювального приладу проводиться кнопкою MODE.

Панель керування мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B
Панель керування мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

За допомогою перемикача виставляється тип вимірюваного параметра:

 • напруга
 • опір, продзвонювання кола, тестування діода
 • частота
 • ток
 • ємність

Вибір типу вимірюваного струму і напруги (постійний або змінний), а також режиму продзвонювання кола і тестування діода, здійснюється кнопкою F1. Вибір діапазону вимірювання може бути як автоматичним, так і ручним.

В режимі вимірювання напруги або струму можна вибрати тип напруги / струму (AC / DC), встановити режим відносних вимірювань (REL), вручну встановити діапазон вимірювання (RANGE).

В режимі вимірювання опору вибирається режим відносних вимірювань і вибір діапазону вимірювання. Також тут можна вибрати функцію перевірки діода і продзвонювання кола.

При вимірюванні частоти сигналу, можна включити режим визначення коефіцієнта заповнення.

І нарешті, функція вимірювання ємності передбачає тільки вибір режиму відносних вимірювань.

Функція осцилографа активна при вимірюванні напруги, частоти і струму. Встановити масштаб форми сигналу можна вручну або автоматично кнопкою AUTO. Для зміни масштабу амплітуди використовуються кнопки F3 і F4 (RANGE), а за позиціонування на дисплеї відповідають F1 і F2 (MOVE). Для зміни масштабу часу і переміщення осцилограми по горизонталі потрібно перейти в режим TIME і кнопками F1, F2, F3 і F4, підписаними на екрані BASE, виставити необхідні параметри. Як відрізнити автоматичну установку масштабу від ручної? В ручному режимі параметр напруги або часу відображається чорними символами на білому тлі. В авто режимі - навпаки.

Режим осциллографа измерительного прибора UNI-T UT81B
Режим осциллографа измерительного прибора UNI-T UT81B

В осцилографі важливою опцією є тригер. Цей режим дозволяє засинхронізувати сигнал по певному рівню наростаючого або спадаючого фронту. Можливі три режими синхронізації: автоматичний, нормальний і одиночний.

Режим збереження осцилограм дозволяє записати 10 форм сигналу в пам'ять осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B і згодом вивести їх на екран. Масштабувати збережений сигнал не можна, єдинe дію, якe з ним можна проводити - це пересування по тимчасовій осі.

Режим установок вимірювального приладу UNI-T UT81B (SET) дає можливість налаштувати функцію автоматичного відключення живлення, звукового сигналу при продзвонюванні кола, і параметри дисплея.

 1. Auto Off — встановлення часу автоматичного відключення живлення в діапазоні від 1 до 31 хвилини.
 2. BK Light — опція регулювання яскравості дисплея. Рівень змінюється в діапазоні від 1 до 31. Після виключення приладу, цей параметр не зберігається.
 3. Contrast — регулювання контрастності дисплея. Регулювання контрасту в відносних одиницях від 1 до 31. Цей параметр також не зберігається після вимкнення живлення приладу.
 4. BEEP — опція вмикання і вимикання звукового сигналу при продзвонюванні кола. Після виключення живлення налаштування збивається.

Дисплей осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B

Дисплей осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B повинен бути великим, щоб на ньому могла відобразиться осциллограмма. В режимі мультиметра, на монохромному дисплеї відображаються великі цифри, які добре видно, як у світлу пору, так і в темних місцях. Підсвічування майже непомітне при світлі і відмінно видно в умовах малої освітленості.

Режим мультиметра измерительного прибора UNI-T UT81B
Режим мультиметра вимірювального приладу UNI-T UT81B

Програмне забезпечення осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B

Цифровий осцилограф-мультиметр UNI-T UT81B можна підключити до персонального комп'ютера. Для зв'язку використовується USB-кабель з оптопарою.

Соединительный USB-кабель мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B
З'єднувальний USB-кабель мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

Програма, з якою працює осцилограф-мультиметр UNI-T UT81B, без проблем встановлюється на комп'ютер. Вона дозволяє реєструвати показання всіх вимірюваних величин і параметрів в табличному вигляді, а осцилограми ще й у графічному форматі.

Программное обеспечение мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B (режим мультиметра)

Відображення вимірювань осцилографа:

Программное обеспечение мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B (режим осциллографа)

Дані зберігаються у вигляді таблиці:

Збереження даних вимірювання мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B у форматі таблиці

Малюнок осцилограми зберігається в bmp. форматі:

Сохранение осциллограммы снятой мультиметром-осциллографом UNI-T UT81B в bmp. файле

Інтервал між вимірюваннями можна встановити від 1 секунди і до кількох годин, також можна пропускати повторювані поспіль значення, що допомагає значно зменшити таблицю, зробити її компактною і зручною для аналізу. Кількість точок вимірювань встановлюється від 1000 і до безкінечності. За замовчуванням програма задає інтервал між вимірюваннями приблизно 0,2 секунди.

Хоча програмне забезпечення до осцилограф-мультиметру UNI-T UT81B досить просте, тим не менше, воно допомагає стежити за зміною параметрів електричних мереж і електронних схем.

Технічні можливості осцилографа UNI-T UT81B

Ми вирішили провести невелике випробування осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B і тим самим перевірити його реальні можливості. Єдиною можливістю прогнати осцилограф в усьому спектрі робочих частот, було задіяти генератор сигналів RIGOL DG2041A. Ми подавали на вхід осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B сигнали різних форм і частот, використовуючи його комплектні щупи. Ось що з цього вийшло.

Почнемо з прямокутного сигналу (меандру). На малюнках видно тільки відносний масштаб амплітуди. Це пов'язано зі специфікою програмного забезпечення осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B, за допомогою якого ми робили скріншоти. На цих фотографіях ви зможете побачити різницю форм сигналів на різних частотах.

Частота сигналу 10 кГц, задана амплітуда 2,5 В. Амплітуда сигналу при вимірюванні не падає.

Меандр знятий осцилографом UNI-T UT81B

Частота сигналу 100 кГц, задана амплітуда 2,5 В. Амплітуда сигналу при вимірюванні не падає.

Меандр знятий осцилографом UNI-T UT81B

Частота сигналу 400 кГц, задана амплітуда 2,5 В. Амплітуда сигналу при вимірюванні не падає.

Меандр знятий осцилографом UNI-T UT81B

Частота сигналу 1 МГц, задана амплітуда 2,5 В. Падіння амплітуди при вимірюванні до 2,3 В.

Меандр знятий осцилографом UNI-T UT81B

Частота сигналу 5 МГц, задана амплітуда 2,5 В. Падіння амплітуди при вимірюванні до 2,1 В.

Меандр знятий осцилографом UNI-T UT81B

Частота сигналу 8 МГц, задана амплітуда 2,5 В.

Меандр знятий осцилографом UNI-T UT81B

Амплітуда меандру на частоті 8 МГц падає до 1,4 В. А що відбувається з її формою, ви самі бачите. Для порівняння покажемо той же меандр, знятий цифровим осцилографом Rigol DS1102E за допомогою коаксіального кабелю. Частота сигналу 8 МГц, амплітуда 2,5 В:

Меандр знятий осцилографом Rigol DS1102E

Форма зберігається більш-менш прямокутна, а амплітуда просідає десь на 0,3 В.

Пилкоподібний сигнал. Частота сигналу 400 кГц, задана амплітуда 2,5 В.

Пилообразный сигнал снят осциллографом UNI-T UT81B

Амплітуда сигналу при вимірюванні падає до 2 В, але форма зберігається добре.

Синусоподібний сигнал.

Частота сигналу 500 кГц, задана амплітуда 2,5 В. Видима осциллографом амплітуда близько 2 В.

Синусоидальный сигнал снят осциллографом UNI-T UT81B

На частоті 8 МГц амплітуда падає до 1 В.

Синусоидальный сигнал снят осциллографом UNI-T UT81B

Провівши такий простий тест, можна сказати, що з використанням звичайних щупів мультиметра осцилограф поводиться не дуже коректно. На високих частотах спотворюється форма сигналу (особливо меандру). Колись у нас виникали проблеми з використанням звичайних осцилографічних щупів при роботі з генератором. Сигнал сильно спотворювався і втрачав амплітуду. Тільки застосування коаксіального кабелю дозволило отримати хороші дані. У випадку з осцилографом-мультиметром UNI-T UT81B виникає та ж проблема. Її можна вирішити за допомогою застосування спеціальних перехідників на осцилографічні щупи, які потрібно буде докупити.

Технічні характеристики осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B

Дисплей (LCD) Монохромний, 3999 розрядний, оновлення 2-3 раза/сек.
Температура робочого середовища від 0 ?C до 40 ?C
Температура зберігання від -10 ?C до + 50 ?C
Відносна вологість ? 75% при температурі від 0 ?C до 40 ?C
Живлення 1,5 В (R6) ? 4 батареї, або блок живлення.
Габарити 200 ? 100 ? 50
Вага 500 г (з батареями)

Технічні характеристики мультиметра UNI-T UT81B

Параметр Діапазон вимірювання (похибка) Захист від перевантаження
Постійна напруга 400мВ/4/40/400В ±(0.8%+8)
1000В ±(1.0%+8)
1000 В
Змінна напруга 4/40/400В ±(1.0%+15)
1000В ±(1.2%+15)
1000 В
Постійний струм 400/4000мкА ±(1.0%+8)
40/400мА ±(1.2%+8)
4/10А ±(1.5%+8)
запобіжник 0.5 А/250 В, d5?20мм
запобіжник 10 А/250 В, d5?20 мм
(Час вимірювання до 10 секунд, інтервал
між вимірюваннями - 15 хвилин)
Змінний струм 400/4000мкА ±(1.5%+8)
40/400мА ±(2.0%+8)
4/10А ±(2.5%+5)
запобіжник 0.5 А/250 В, d5?20 мм
запобіжник 10 А/250 В, d5?20 мм
(Час вимірювання до 10 секунд, інтервал
між вимірюваннями - 15 хвилин)
Опір 400 Ом ±(1.2%+5)
4/40/400 КОм ±(1.0%+5)
4 МОм ±(1.2%+5)
40 МОм ±(1.5%+5)
250 В DC або AC rms
Частота 10 Гц - 10 МГц ±(0.1%+3) 250 В DC або AC rms
Амплітуда вхідного сигналу:
від 300 мВ до 30 Вrms для частоти ?1 МГц
від 600 мВ до 5 Вrms для частоти> 1 МГц
Прогальність 0.1%-99.9% 250 В DC або AC rms
Ємність 40 нФ ±(3.0%+10)
400 нФ/4 мкФ ±(3.0%+8)
40 мкФ/100 мкФ ±(4.0%+8)
250 В DC або AC rms
Тест діодів 250 В DC або AC
Продзвонювання кола 250 В DC або AC
Звуковий сигнал при опорі ? 100 Ом

Технічні характеристики осцилографа UNI-T UT81B

Горизонтальна розгортка
Частота дискретизації 40 МГц
Частота дискретизації / масштаб 20 пікселів
Швидкість оновлення >5
Режими синхронізації Авто, нормальний, одиночний
Горизонтальна розгортка 100 нс/под. - 5 с/под. (1-2-5)
Похибка горизонтальної розгортки ±(0.1%+1 піксель)
Вертикальна розгортка
Аналогова смуга пропускання 8 МГц
Кількість каналів 1
Режим зв'язку Постійна складова (DC)
Вертикальна роздільна здатність 8 біт
Похибка ±(5.0%+1 піксель)
Максимальна вхідна напруга 1000 В (максимальна амплітуда)
Чутливість напруги 200 мВ/под. - 500 В/под.

Комплектація осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B

 1. Модуль осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B
 2. Блок живлення на 6 В
 3. Вимірювальні щупи
 4. Зйомні клеми-крокодили
 5. USB-кабель для з'єднання з персональним комп'ютером
 6. Елементи живлення
 7. Диск з програмним забезпеченням
 8. Інструкція з експлуатації
Комплектация мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B
Комплектація мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

Всі елементи комплектації осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B упаковані в чохол:

Кейс мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B
Кейс мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

Упаковка осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B досить яскрава. Це підходящий варіант для подарунка.

Упаковка мультиметра-осциллографа UNI-T UT81B
Упаковка мультиметра-осцилографа UNI-T UT81B

Висновок

Ми розглянули базові функції осцилографа-мультиметра UNI-T UT81B. В першу чергу це повноцінний мультиметр з широким діапазоном вимірювання електричних величин. Що стосується функції осцилографа, то багато корисних опцій, якими володіють повноцінні прилади, тут відсутні. Але для нескладних завдань з пошуку несправностей в електричних та електронних колах, а також їх налаштування UNI-T UT81B цілком підійде. Для роботи з сигналами до 8 МГц його буде цілком достатньо.

Просте програмне забезпечення вимірювального приладу UNI-T UT81B дозволяє реєструвати вимірювання в зручному форматі і надалі аналізувати отримані дані.

В меню установок можна налаштувати яскравість і контраст дисплея, встановити час автоматичного відключення живлення.

Сергій Сафонюк
Технічний фахівець магазина інструментів Masteram


0
Кошик
Ви ще не додали в кошик жодного товару
0 товар(ів)
грн
До кошика
Чат з продажів
 • Русский в мережі
 • Українська в мережі
 • Технічна підтримка в мережі
 • Сервісний центр
Є питання?
Відповімо якнайшвидше
Зворотний дзвінок