Огляд струмовимірювальних кліщів UNI-T UTM1204A (UT204A)

29.11.2012

В рамках цієї статті ми розглянемо таке явище зі світу вимірювальних приладів, як струмовимірювальні кліщі, або, як ще їх прийнято називати - кліщеподібн струмові датчики, що дозволяють вимірювати силу струму безконтактним способом, без безпосереднього втручання в коло. В якості піддослідної моделі для даної статті ми використовуємо UTM 1204A (також відому, як UT204A), виробництва компанії Uni-Trend, відомої споживачам завдяки своєму бренду вимірювальних приладів UNI-T.

Cтрумовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A (UT204A)

Для початку, давайте розберемося, що з себе представляють сучасні цифрові cтрумовімірювальні кліщі, і для чого вони, власне, потрібні. Прилади такого типу можна запросто зустріти в інструментарії багатьох електриків і технічних фахівців різної спрямованості. По суті, струмовимірювальні кліщі – це електричний тестер, що суміщає в собі функції звичайного вольтметра і безконтактного амперметра. Звичайно ж, як і мультиметри, дані пристрої успішно переступили аналогову добу, і тому, в «арсеналі» більшості електриків можна виявити виключно цифрові кліщі.

Струмові кліщі, які сьогодні можна зустріти у продажу, давно перестали бути простими приладами, що вимірюють тільки силу струму. Наприклад, наш сьогоднішній екземпляр, UNI-T UTM 1204A (UT204A) може похвалитися функціоналом середньостатистичного цифрового мультиметра, тому що крім вимірювання постійного і змінного струму безконтактним способом він також може вимірювати постійну і змінну напругу, опір, частоту, температуру, а також «продзвонювати» коло на обрив і перевіряти діоди.

Cтрумовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A (UT204A)
Що ж дозволяє струмовимірювальним кліщам вимірювати великі змінні струми безконтактним способом? В основі лежить простий трансформаторний процес: коли в приладі «затискається» провідник, він виступає в якості первинної обмотки, а магнітний потік, за рахунок струму, що протікає через провідник, перетинає вторинну обмотку трансформатора струму, присутнього в приладі. Струм у вторинній обмотці трансформатора перетвориться в напругу за допомогою перетворювача струму в напругу. Цей сигнал надходить на аналогово-цифровий перетворювач, після чого в роботу вступає мікроконтролер, який проводить обчислення і виводить показники на дисплей.

А от ситуація з вимірюванням постійного струму абсолютно інша: трансформатори струму неефективні при вимірюванні постійного струму, тому для даної операції використовується датчик з ефектом Холла. Використовуваний в цьому датчику елемент Холла реагує на магнітний потік за рахунок постійного струму в провіднику, який виробляє напругу на елементі. Вироблена напруга пропорційна струму в провіднику. Таким чином, постійний струм можна визначити, вимірявши напругу в провіднику.

Cтрумовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A (UT204A)

Давайте відійдемо від теорії і поговоримо більш докладно безпосередньо про наш сьогоднішній екземпляр – струмовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A. Поставляється прилад в міцній картонній коробці з м'яким кейсом на застібці, в якому, крім самого приладу, можна також виявити щупи, термопару, батарейку типу «Крона», ремінець для зап'ястя і, звичайно ж, інструкцію з експлуатації російською та англійською мовою. На жаль, в комплект не входить хрестоподібна викрутка, що буде потрібна для відкриття відсіку батареї.

Постійна напруга Діапазон 400 мВ / 4 В / 40 В / 400 В / 600 В
Похибка ±(0,8%+1)
Змінна напруга Діапазон 4 В / 40 В / 400 В / 600 В
Похибка ±(1%+5)
Постійний струм Діапазон 40 A / 600 A
Похибка ±(2%+3)
Змінний струм Діапазон 40 A / 600 A
Похибка ±(2,5%+5)
Опір Діапазон 400 Ом / 4 кОм / 40 кОм / 400 кОм / 4 МОм / 40 МОм
Похибка ±(1%+2)
Частота Діапазон 10 Гц ~ 10 МГц
Похибка ±(0,1%+3)
Ємність Діапазон 4 нФ / 40 нФ / 400 нФ / 4 мкФ / 40 мкФ / 100 мкФ
Похибка ±(4.0%+3) / ±(5.0%+10)
Температура Діапазон –40 °C – 1000 °C
Похибка
  • –40 °C – 0 °C: ±(8% +5)
  • 0 °C ~ 400 °C: ±(2.5% +3)
  • 400 °C – 1000 °C: ±(3.0% +3)
Дисплей 3999-розрядний РК, 38 × 18 мм
Живлення 9 В батарея (6F22)
Габарити (В × Ш × Г) 210 × 76 × 30 мм
Вага 200 г

Cтрумовимірювальні кліщі UTM 1204A виготовлені з міцного і якісного пластику, який не скрипить і не продавлюється, навіть якщо на нього сильно натиснути. Завдяки вазі, який надає UTM 1204A більшої «солідності», а також підгонці деталей і підбору матеріалів, ці струмовимірювальні кліщі приємно тримати в руці.

Cтрумовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A (UT204A)

На передній панелі приладу розташувалися практично всі елементи керування, за винятком важеля розкриття кліщів, який розташувався на лівому торці приладу. Основним елементом управління є поворотний перемикач, за допомогою якого можна вибрати бажаний режим вимірювання. Користувачам доступні наступні режими вимірювання: постійний / змінний струм, постійну / змінну напругу, опір, частоту, температуру, а також «продзвонювання» кола і перевірка діодів. Ручка перемикання має достатньо тугий хід, але це не заважає перемиканню режимів, більше того, вимірювання постійного і змінного струму безконтактним способом, абсолютно не вимагає участі другої руки, завдяки поворотному перемикачу і важелю відкриття кліщів, який розташований прямо під середнім і вказівним пальцями. Поворотний перемикач є не єдиним елементом управління UTM 1204A, на передній частині приладу також можна виявити кнопки вибору альтернативної функції («Select»), запуску утримання показників («Hold») і запуску режиму відносних вимірювань («REL∆»).

Крім елементів керування, на передній панелі приладу розташувався дисплей розмірами 38 × 18 мм і розрядністю 3999 відліків, який, за сумісництвом, можна назвати одним з головних недоліків цих струмових кліщів. РК-панель явно страждає від нестачі контрасту, що робить зчитування результатів вимірювань дещо складним. Втім, це один з тих недоліків, з яким можна впоратися, якщо тільки не планується експлуатація приладу в місцях з недостатньою освітленістю, бо підсвічуванням дисплей не оснащуються.

Cтрумовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A (UT204A)

Під дисплеєм розташовуються два роз'єми для підключення щупів і термопари. Вони відповідають категорії вимірювання III, з напругою до 300 В і категорії II, з максимальною напругою 600 В. Комплектні щупи, з довгою голкою, зроблені добротно і не викликають особливих нарікань. Звичайно, хотілося б, щоб кабелі щупів були більш щільними за рахунок додаткової ізоляції, але це суто суб'єктивне побажання.

Також, роз'єми на передній панелі служать для підключення термопари К-типу, яка поставляється в комплекті з кліщами. В якості термопари використовується стандартний бюджетний варіант - два провідника з різних матеріалів, з'єднані між собою і ізольовані опліткою.

Звернемося безпосередньо до вимірювань, а точніше – до результатів вимірювань, про доступний діапазон режимів ми розповімо трохи пізніше. Як і безліч інших вимірювальних приладів, струмовимірювальні кліщі можна розділити на дві категорії - побутові та професійні. Незважаючи на те, що UTM 1204A володіє додатковим функціоналом, поєднуючи в собі також і мультиметр, який, безсумнівно, є дуже корисним пристроєм в господарстві кожного радіоаматора, ці струмовимірювальні кліщі таки більше розраховані на професійне використання. Ми вирішили перевірити, як поведе себе прилад при вимірюванні порівняно невеликих струмів, на діапазон 40 А. У нашому розпорядженні було джерело постійного струму на 5 А і змінного на 10 А. Для чистоти експерименту, використовувалися кілька примірників UTM 1204A. При вимірюванні цих струмів середня відносна похибка склала менше 2%, що відповідає заявленим параметрам.

Cтрумовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A (UT204A)

Cтрумовімірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A можуть похвалитися 10 режимами вимірювань.

Вимірювання постійного / змінного струму:
Для даного режиму вимірювання доступні два діапазони – 40 А і 600 А, які вибираються за допомогою поворотного перемикача. Слід пам'ятати, що струмовимірювальні кліщі здатні вимірювати протікаючий струм тільки в одному провіднику, тому під час виконання даної операції потрібно стежити за тим, щоб в кліщах був «затиснутий» тільки один провідник. Для більшої вірності провідник можна обернути навколо кліщів в кілька витків.

Вимірювання постійної / змінної напруги:
Ці кліщі не повинні використовуватися для вимірювання напруги понад 600 В. За замовчуванням встановлюється автоматичний вибір діапазону, а для переходу в режим відносних вимірювань потрібно натиснути кнопку REL∆.

Вимірювання опору:
Цей режим призначений для вимірювання опору заданого ланцюга. Режим вимірювання опору ділить свою позицію на поворотному перемикачі ще з трьома режимами мультиметра:

  • «продзвонювання» кола на розрив;
  • перевірка діодів;
  • вимірювання ємності
    (варто відзначити, що при вимірюванні конденсаторів великої ємності, у UTM 1204A присутня затримка при виведенні показників).

Вимірювання частоти:
Цей режим дозволяє вимірювати частоту змінного струму в діапазоні до 10 МГц, що припускає використання цих струмовимірювальних кліщів в якості простенького частотоміра.

Вимірювання температури:
Для проведення цих вимірювань, як було сказано раніше, потрібно підключити термопару, що йде в комплекті. На жаль, нам не вдалося протестувати цей режим з високими температурами (до 1000 °C), але за показаними результатами можна з упевненістю сказати, що з вимірюваннями температур в «домашніх» умовах UTM 1204A справляється відмінно.

Відеоогляд

Youtube video

Підводячи підсумок, слід сказати, що, незважаючи на деякі недоліки (а можливо, що для когось вони здадуться і зовсім незначними), струмовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A є дуже вдалим інструментом, застосування якого можна знайти у всіх галузях промисловості, пов'язаних з використанням електрообладнання — машинобудуванні, приладобудуванні, телекомунікації, електромережах та багатьох інших.

Купити струмовимірювальні кліщі UNI-T UTM 1204A ви, звичайно ж, можете в нашому магазині.

Команда Masteram

Копіювання матеріалів з сайту masteram.com.ua дозволяється тільки за умови вказівки авторства і розміщення зворотнього текстового посилання на кожен скопійований контент.

Відгуки клієнтів

Увійти в чат
Українська Офлайн Техпідтримка Офлайн
uk
Українська Русский
Увійти в чат
Українська Офлайн Техпідтримка Офлайн
Всі бренди
Переглянути весь каталог
Чат з продажів
 Українська не у мережі
 Техпідтримка не у мережі
Контакти
Телефон:
Замовити зворотний дзвінок
Email:
Порівняти
Не обрано товарів для порівняння
Чат з продажів
Контакти
Порівняти