Як вибрати паяльну станцію

07.11.2012

З проблемою вибору паяльної станції стикаються не тільки новачки, але й досвідчені інженери і сервісмени.

Ні для кого не секрет, що сучасна техніка, а особливо цифрова, з кожним роком стає все більш «просунутою» і універсальною, при цьому її масогабаритні показники постійно зменшуються. Це, в свою чергу, позначилося на складності монтажу радиокомпонентов на заводі і наступному, у разі браку, ремонті в сервісному центрі.

Якщо з швидким і якісним паянням компонентів на плату в заводських умовах успішно справляється «спеціально навчений» робот, то ремонтом тієї ж плати, доводиться займатися живій людині. Успішність ремонту залежить рівною мірою як від його майстерності, так і від використовуваного обладнання.

Вибір паяльної станції

Оскільки звичайний паяльник вже став практично інструментом для побутових цілей, ринок паяльного обладнання пропонує широкий спектр паяльних станцій спеціалізованого призначення для відновлення, фактично, будь-якої сучасної техніки.

У цій статті ми спробуємо провести коротку характеристику різних типів паяльних станцій, опишемо їх функціональні особливості та способи застосування. Це допоможе вам зробити правильний вибір при покупці.

Отже, паяльні станції умовно можна поділити на такі категорії:

 • контактні
 • контактні для безсвинцевого паяння
 • термоповітряні
 • комбіновані-термоповітряні
 • демонтажні
 • інфрачервоні.

Найпростішими, якщо можна так висловитися, і поширеними паяльними станціями є контактні. За своїм принципом дії вони мало чим відрізняються від традиційних паяльників, але вони позбавлені їх конструктивних недоліків.

Основна проблема при використанні паяльника — це перегрівання чутливих елементів, особливо напівпровідникових. Причиною цього служить неможливість регулювання температури нагрівального елемента. Паяльник розігрівається приблизно до 400 градусів, і безпека паяння забезпечується короткостроковими контактом жала з припоєм.

Контактна паяльна станція оснащена блоком живлення, який, у більшості випадків, забезпечує гальванічну розв'язку між колом живлення і нагрівальним елементом. За допомогою блоку живлення можна регулювати напругу на нагрівальному елементі, відповідно — змінювати температуру нагрівання. У більшості випадків діапазон оптимальної температури паяння — 250-330 градусів.

Як приклад такої станції можна навести кілька класичних моделей:

Паяльна станція Lukey 936+
Паяльна станція Lukey 936+

Паяльна станція AOYUE 936
Паяльна станція AOYUE 936

Паяльна станція AOYUE 937+
Паяльна станція AOYUE 937+

Також варто відзначити, що в паяльних станціях присутня система термостабілізації. Реалізована вона за допомогою ПІД-регуляторів зі зворотним зв'язком по температурі жала. У момент охолодження жала (в момент торкання жалом припою) мікроконтролер аналізує співвідношення заданої температури до реальної і стабілізує її автоматично, внаслідок підвищення напруги на нагрівальному елементі.

Потужність «звичайних» контактних паяльних станцій не перевищує 50-60 Вт Навіть з урахуванням системи термостабілізації використовувати їх можна тільки для паяння свинцевими нетугоплавкими припоями типу ПОС 60. Багато хто, навіть досвідчені майстри застосовують їх у ремонті сучасних плат, створених за директивою RoHS з використанням тільки тугоплавких безсвинцевих припоїв. Це в корені невірно. Негативні наслідки від таких дій:

 • перегрітий радіокомпонент, внаслідок підвищеної температури паяння;
 • перегріте жало паяльника, що призводить до різкого скорочення його довговічності;
 • різке скорочення тривалості роботи нагрівального елемента;
 • неякісне паяння (холодне паяння);
 • перегрів доріжок на платі.

Щоб уникнути цього для ремонту сучасної техніки слід використовувати так звані паяльні станції для безсвинцевого паяння.

За принципом дії вони не відрізняються від звичайних, але потужність нагрівального елемента починається від 75-80 Вт і закінчується в межах 150-160 Вт. Також виробники намагаються мінімізувати час стабілізації температури мікроконтролером. Для цього використовують більш просунуті ПІД-регулятори.

Популярні станції для безсвинцевого паяння:

Паяльна станція Goot PX-501
Паяльна станція Goot PX-501

Паяльна станція GOOT RX-802AS
Паяльна станція GOOT RX-802AS

Паяльна станція AOYUE 2900
Паяльна станція AOYUE 2900

Паяльна станція GOOT RX-852AS
Паяльна станція GOOT RX-852AS

Паяльна станція ATTEN AT80D
Паяльна станція ATTEN AT80D

Окремо хочеться відзначити дуже популярну модель GOOT PX-201, яка на перший погляд є паяльником, але насправді - це повноцінна паяльна станція для безсвинцевого паяння в компактному корпусі.

Паяльна станція GOOT PX-201

Не варто боятися застосовувати безсвинцеві станції зі свинцевими припоями. Вони для цього підходять нітрохи не менше, ніж «прості» контактні станції.

Але далеко не з усіма завданнями можна впоратися лише контактним методом паяння. SMT-монтаж, який зараз домінує, передбачає використання мініатюрних SMD-компонентів і безвивівдних BGA-мікросхем. А впоратися з такими елементами за допомогою паяльника не тільки складно, але і, в більшості випадків, просто неможливо.

Для такого роду робіт були створені безконтактні паяльні станції, і серед них найбільшого поширення набули термоповітряні.

Принцип роботи термоповітряних станцій досить простий. Компресор або турбіна створюють повітряний потік, який, проходячи через спіраль нагрівального елемента, набирає відповідну температуру. Струмінь повітря на виході фена подають в зону паяння.

Таким чином вирішуються проблеми з паянням у важкодоступних місцях, з прогріванням декількох контактних майданчиків і т. п.

Термоповітряні паяльні станції широко використовують для ремонту мобільних телефонів та побутової техніки. Потужності будь-якої станції достатньо для роботи як зі свинцевими, так і з безсвинцевими припоями. Але й у них є обмеження щодо застосування. Не можна використовувати станцію для монтажу / демонтажу великих BGA-мікросхем.

Паяльна станція ATTEN AT860D
Паяльна станція ATTEN AT860D

Паяльна станція Lukey 850D
Паяльна станція Lukey 850D

Паяльна станція AOYUE 857A++
Паяльна станція AOYUE 857A++

Паяльна станція Pro'sKit SS-601F
Паяльна станція Pro'sKit SS-601F

Термоповітряні станції отримали свій розвиток в комбінації з іншими видами паяльного обладнання. Тому найпоширеніша модель на ринку — Lukey 852 D+. Тандем з термофена і паяльника за невеликі гроші став запорукою успіху цієї моделі. Напевно, важко зустріти вітчизняного електронщика, який ніколи не паяв з її допомогою.

Паяльна станція Lukey 852D+

На хвилі успіху Lukey на ринку з'явилися сотні моделей, так чи інакше схожих на неї. І зараз без проблем можна підібрати «паялку» на свій смак.

Наприклад:

 • в асортименті Lukey, крім 852 D+, це можуть бути моделі 702, 868, 898. Їх відмінність від «класики» - тип нагнітача повітря. Всі вони оснащені турбінним мотором, який розміщений в рукояті термофена. За рахунок цього перестав бути потрібним шланг-повітровід від головного блоку станції, що вплинуло на поліпшення ергономіки і зручності користування. У моделі 853D також реалізований вбудований лабораторний блок живлення.
 • асортимент AOYUE пропонує значно більшу варіативність. Крім моделі з вбудованим лабораторним БП - AOYUE 768, є станції з вбудованим димовсмоктувачем - AOYUE 968.Найбільш «просунуті» моделі оснащуються не простим паяльником, а паяльником для безсвинцевого паяння (AOYUE 2738A+) і навіть демонтажним пістолетом (AOYUE 2702A+).

Невід'ємним конструктивним елементом демонтажної паяльної станції також є компресор, але тут він працює не на видув, а на вдув. З його допомогою розігрітий припій на контактній поверхні всмоктується в спеціальний резервуар. Той, кому хоч раз доводилося випаювати мікросхему в корпусі, наприклад, DIP8, розуміє, наскільки це зручно.

Окрім AOYUE 2702A+, яка є чимось на зразок «паяльного комбайна», є суто демонтажні станції, такі як AOYUE 474A+ і AOYUE 701A+ (AOYUE 701A+ також оснащена звичайним паяльником).


Паяльна станція AOYUE 474A+

Паяльна станція AOYUE 701A+

Описати всі нюанси експлуатації та застосування в загальному огляді для інфрачервоних паяльних станцій неможливо. Це вже тема окремої статті. Але ми спробуємо коротко їх класифікувати.

Даний тип паяльного обладнання був створений для вирішення декількох складних завдань:

 • монтаж / демонтаж середніх і великих BGA-мікросхем;
 • зменшення теплового впливу на пластикові елементи при паянні;
 • відмова від використання великої кількості насадок під конкретний тип мікросхем, як в термоповітряних станціях, з огляду на те, що нові мікросхеми з'являються на ринку постійно.

Враховуючи ці переваги ІЧ-станції практично повністю витіснили будь-які інші в сервісних центрах з обслуговування комп'ютерів і ноутбуків.

Фактично будь-яка (крім бюджетних рішень типу Tornado) ІЧ-станція - це ремонтний комплекс, який складається з таких елементів:

 • верхній нагрівач;
 • нижній нагрівач (переднагрівач);
 • стіл для тримання плати;
 • система термоконтролю, яка складається з термодатчиків і програмованого контролера.

Така конструкція передбачена саме для обслуговування плат великого розміру, таких як материнські плати ПК і ноутбуків.

Потужний верхній нагрівач дозволяє випаяти велику BGA-мікросхему, наприклад, «північний міст». Великий за площею нижній нагрівач - мінімізує ризик термічної деформації текстоліту у зв'язку з локальним нагріванням «зверху». На столі можна правильно і надійно зафіксувати плату. А система термоконтролю автоматично відстежує зміну температури в контрольних точках, порівнює її із заданою температурою і регулює її відповідно до термопрофілю.

Завдання оператора такої станції зводиться до підбору правильного термопрофіля (температурно-часових відрізків процесу паяння), а сама станція виконає всю роботу, що залишилася в автоматичному режимі.

За типом нагрівального елемента ІЧ-станції поділяються на:


Перевагами керамічних нагрівачів є робота в невидимому спектрі випромінювання, висока надійність і тривалий час напрацювання на відмову.

Переваги кварцових нагрівачів полягають у меншій інерційності і в більшій однорідності плями нагріву.

Сподіваємося, що ця стаття допоможе вам зробити правильний вибір паяльної станції. З питань, які не були порушені в огляді, і з будь-яких інших питань технічного характеру, ви можете звертатися в наш відділ технічної підтримки.

,
Технічний спеціаліст магазину інструментів Masteram


КАТАЛОГ
0
Кошик
Ви ще не додали в кошик жодного товару
0 товар(ів)
грн
До кошика
Чат з продажів
 • Русский не в мережі
 • Українська не в мережі
 • Технічна підтримка не в мережі
 • Сервісний центр
Є питання?
Відповімо якнайшвидше
Зворотний дзвінок