Огляд мультиметра-осцилографа UNI-T UT81C (оновлена версія UT81В)
Останнім часом на ринку вимірювальної техніки з'явились нові прилади, які поєднують в собі можливості декількох вимірювачів. Зокрема, це осцилографи-мультиметри. Бренд UNI-T славиться виробництвом високоточного і надійного вимірювального обладнання.
В асортименті магазину-інструментів Masteram представлений універсальній вимірювальний прилад UNI-T UT81C, який прийшов на заміну своєму попереднику UNI-T UT81B і має більш широкі можливості. Він поєднує функції повноцінного мультиметра і осцилографа з аналоговою смугою пропускання до 16 МГц. Як же вийшло у інженерів об'єднати такий складний прилад, як осцилограф, з мультиметром в одному корпусі? Чим довелося пожертвувати на користь портативності, і якими корисними функціями володіє UNI-T UT81С?
Зміст- Ергономіка
- Керування меню
- Про дисплей
- Програмне забезпечення
- Технічні можливості
- Технічні характеристики
- Комплектація
- Висновок
Ергономіка мультиметра-осцилографа UNI-T UT81C
Мультиметр-осцилограф UNI-T UT81C - це прилад з середніми розмірами і невеликою вагою, що дозволяє легко утримувати його в руці. Увімкнення живлення приладу і зміна режимів мультиметра здійснюється круглим перемикачем. Окремі кнопки відведені управлінню осциллографом, а універсальні призначені для управління вимірювальним приладом в двох режимах.
У прилада UNI-T UT81C є невеликий недолік: деякі кнопки недостатньо чутливі до натиснення. Їх потрібно просто-таки вдавлювати, щоб вони спрацювали. Зате перемикач режимів вимірювання мультиметра працює чітко.
На тильній стороні мультиметра-осцилографа UNI-T UT81C розташована підставка, відсік для батарейок і роз'єм для підключення до персонального комп'ютера. Невеликі гумові ніжки внизу корпусу допомагають зафіксувати вимірювальний прилад при установці його на слизькій поверхні.
Щупи мультиметра-осцилографа UNI-T UT81C використовуються для двох режимів роботи вимірювального приладу.
До щупів приладу UNI-T UT81C можна підключити затискачі "крокодили", якими зручно буде чіплятися за контакти електричних схем. Вони оснащені гумовими ізоляційними кожухами, що дозволяє підключати щупи до клем, що під напругою.
Керування меню мультиметра-осцилографа UNI-T UT81C
Керування портативним осцилографом, який поєднує і функції мультиметра, істотно відрізняється від керування стаціонарним приладом. По-перше, клавіш на панелі набагато менше, а по-друге, меню зручніше у використанні. Але звикати необхідно до управління навіть таким простим приладом. Знайомство з меню мультиметра-осцилографа UNI-T UT81C ускладнює відсутність україномовного меню.
На панелі керування розміщені спеціальні кнопки, за допомогою яких здійснюється управління осцилографом, і загальні кнопки для керування осцилографом і мультиметром. Перемикання функцій мультиметра здійснює круговий перемикач. Перемикання між двома режимами вимірювального приладу проводиться кнопкою MODE.
За допомогою перемикача виставляється тип вимірюваного параметра:
- напруга
- опір, продзвонювання кола, тестування діода
- частота
- струм
- ємність
Вибір типу вимірюваного струму і напруги (постійний або змінний), а також режиму продзвонювання кола і тестування діода, здійснюється кнопкою F1. Вибір діапазону вимірювання може бути як автоматичним, так і ручним.
В режимі вимірювання напруги або струму можна вибрати тип напруги / струму (AC / DC), встановити режим відносних вимірювань (REL), вручну встановити діапазон вимірювання (RANGE).
В режимі вимірювання опору вибирається режим відносних вимірювань і вибір діапазону вимірювання. Також тут можна вибрати функцію перевірки діода і продзвонювання кола.
При вимірюванні частоти сигналу, можна включити режим визначення коефіцієнта заповнення.
І нарешті, функція вимірювання ємності передбачає тільки вибір режиму відносних вимірювань.
Функція осцилографа активна при вимірюванні напруги, частоти і струму. Встановити масштаб форми сигналу можна вручну або автоматично кнопкою AUTO. Для зміни масштабу амплітуди використовуються кнопки F3 і F4 (RANGE), а за позиціонування на дисплеї відповідають F1 і F2 (MOVE). Для зміни масштабу часу і переміщення осцилограми по горизонталі потрібно перейти в режим TIME і кнопками F1, F2, F3 і F4, підписаними на екрані BASE, виставити необхідні параметри. Як відрізнити автоматичну установку масштабу від ручної? В ручному режимі параметр напруги або часу відображається чорними символами на білому тлі. В авто режимі - навпаки.
В осцилографі важливою опцією є тригер. Цей режим дозволяє засинхронізувати сигнал по певному рівню наростаючого або спадаючого фронту. Можливі три режими синхронізації: автоматичний, нормальний і одиночний.
Режим збереження осцилограм дозволяє записати 10 форм сигналу в пам'ять осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C і згодом вивести їх на екран. Масштабувати збережений сигнал не можна, єдинe дію, якe з ним можна проводити - це пересування по тимчасовій осі.
Режим установок вимірювального приладу UNI-T UT81C (SET) дає можливість налаштувати функцію автоматичного відключення живлення, звукового сигналу при продзвонюванні кола, і параметри дисплея.
- Auto Off — встановлення часу автоматичного відключення живлення в діапазоні від 1 до 31 хвилини.
- BK Light — опція регулювання яскравості дисплея. Рівень змінюється в діапазоні від 1 до 31. Після виключення приладу, цей параметр не зберігається.
- Contrast — регулювання контрастності дисплея. Регулювання контрасту в відносних одиницях від 1 до 31. Цей параметр також не зберігається після вимкнення живлення приладу.
- BEEP — опція вмикання і вимикання звукового сигналу при продзвонюванні кола. Після виключення живлення налаштування збивається.
Дисплей осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C
Дисплей осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C повинен бути великим, щоб на ньому могла відобразиться осциллограмма. В режимі мультиметра, на монохромному дисплеї відображаються великі цифри, які добре видно, як у світлу пору, так і в темних місцях. Підсвічування майже непомітне при світлі і відмінно видно в умовах малої освітленості.
Програмне забезпечення осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C
Цифровий осцилограф-мультиметр UNI-T UT81C можна підключити до персонального комп'ютера. Для зв'язку використовується USB-кабель з оптопарою.
Програма, з якою працює осцилограф-мультиметр UNI-T UT81C, без проблем встановлюється на комп'ютер. Вона дозволяє реєструвати показання всіх вимірюваних величин і параметрів в табличному вигляді, а осцилограми ще й у графічному форматі.
Відображення вимірювань осцилографа:
Дані зберігаються у вигляді таблиці:
Малюнок осцилограми зберігається в bmp. форматі:
Інтервал між вимірюваннями можна встановити від 1 секунди і до кількох годин, також можна пропускати повторювані поспіль значення, що допомагає значно зменшити таблицю, зробити її компактною і зручною для аналізу. Кількість точок вимірювань встановлюється від 1000 і до безкінечності. За замовчуванням програма задає інтервал між вимірюваннями приблизно 0,2 секунди.
Хоча програмне забезпечення до осцилограф-мультиметру UNI-T UT81C досить просте, тим не менше, воно допомагає стежити за зміною параметрів електричних мереж і електронних схем.
Технічні можливості осцилографа UNI-T UT81C
Ми вирішили провести невелике випробування осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C і тим самим перевірити його реальні можливості. Єдиною можливістю прогнати осцилограф в усьому спектрі робочих частот, було задіяти генератор сигналів SIGLENT SDG1032X. Ми подавали на вхід осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C сигнали різних форм і частот, використовуючи його комплектні щупи. Ось що з цього вийшло.
Почнемо з прямокутного сигналу (меандру). На малюнках видно тільки відносний масштаб амплітуди. Це пов'язано зі специфікою програмного забезпечення осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C, за допомогою якого ми робили скріншоти. На цих фотографіях ви зможете побачити різницю форм сигналів на різних частотах.
Прямокутний сигнал
Частота сигналу 10 кГц, задана амплітуда 2,5 В. Амплітуда сигналу при вимірюванні не падає.
Частота сигналу 100 кГц, задана амплітуда 2,5 В. Амплітуда сигналу при вимірюванні не падає.
Частота сигналу 400 кГц, задана амплітуда 2,5 В. Амплітуда сигналу при вимірюванні практично не падає.
Частота сигналу 1 МГц, задана амплітуда 2,5 В. Падіння амплітуди при вимірюванні до 2,3 В.
Частота сигналу 5 МГц, задана амплітуда 2,5 В. Падіння амплітуди при вимірюванні до 2,1 В.
Частота сигналу 8 МГц, задана амплітуда 2,5 В.
Частота сигналу 16 МГц, задана амплітуда 2,5 В.
Амплітуда меандру на частоті 8 МГц падає до 1,4 В, а на частоті 16 МГц – до 1 В. А що відбувається з її формою, ви самі бачите. Для порівняння покажемо той же меандр, знятий цифровим осцилографом Rigol DS7024 за допомогою коаксіального кабелю. Частота сигналу 8 МГц та 16 МГц, амплітуда 2,5 В:
Форма зберігається прямокутна, а амплітуда практично не просідає.
Пилкоподібний сигнал
Частота сигналу 400 кГц, задана амплітуда 2,5 В.
Амплітуда сигналу при вимірюванні падає до 2 В, але форма зберігається добре.
Синусоподібний сигнал
Частота сигналу 500 кГц, задана амплітуда 2,5 В. Видима осцилографом амплітуда близько 2,3 В.
На частоті 1 МГц амплітуда падає до 2,2 В.
На частоті 8 МГц амплітуда падає до 2 В.
На частоті 16 МГц амплітуда падає до 1,8 В.
Провівши такий простий тест, можна сказати, що з використанням звичайних щупів мультиметра осцилограф поводиться не дуже коректно. На високих частотах спотворюється форма сигналу (особливо меандру) і втрачається амплітуду. Тільки застосування коаксіального кабелю дозволило отримати хороші дані. Це можна вирішити за допомогою застосування спеціальних перехідників на осцилографічні щупи, які потрібно буде докупити.
Технічні характеристики UNI-T UT81C
Дисплей (LCD) | Монохромний, 3999 розрядний, оновлення 2-3 рази/с |
Температура робочого середовища | від 0 °C до 40 °C |
Температура зберігання | від -10 °C до + 50 °C |
Відносна вологість | 75% при температурі від 0 °C до 40 °C |
Живлення | 1,5 В (R6) х 4 батареї, або блок живлення |
Габарити | 200 х 100 х 50 мм |
Вага | 500 г (з елементами живлення) |
Технічні характеристики мультиметра
Параметр | Діапазон вимірювання (похибка) | Захист від перевантаження |
---|---|---|
Постійна напруга | 400мВ/4/40/400В ±(0.8%+8) 1000В ±(1.0%+8) |
1000 В |
Змінна напруга | 4/40/400В ±(1.0%+15) 1000В ±(1.2%+15) |
1000 В |
Постійний струм | 400/4000мкА ±(1.0%+8) 40/400мА ±(1.2%+8) 4/10А ±(1.5%+8) |
запобіжник 0.5 А/250 В, d5х20мм запобіжник 10 А/250 В, d5х20 мм (Час вимірювання до 10 секунд, інтервал між вимірюваннями - 15 хвилин) |
Змінний струм | 400/4000мкА ±(1.5%+8) 40/400мА ±(2.0%+8) 4/10А ±(2.5%+5) |
запобіжник 0.5 А/250 В, d5х20 мм запобіжник 10 А/250 В, d5х20 мм (Час вимірювання до 10 секунд, інтервал між вимірюваннями - 15 хвилин) |
Опір | 400 Ом ±(1.2%+5) 4/40/400 КОм ±(1.0%+5) 4 МОм ±(1.2%+5) 40 МОм ±(1.5%+5) |
250 В DC або AC rms |
Частота | 10 Гц - 10 МГц ±(0.1%+3) | 250 В DC або AC rms Амплітуда вхідного сигналу: від 300 мВ до 30 Вrms для частоти <1 МГц від 600 мВ до 5 Вrms для частоти >1 МГц |
Прогальність | 0.1%-99.9% | 250 В DC або AC rms |
Ємність | 40 нФ ±(3.0%+10) 400 нФ/4 мкФ ±(3.0%+8) 40 мкФ/100 мкФ ±(4.0%+8) |
250 В DC або AC rms |
Тест діодів | 250 В DC або AC | |
Продзвонювання кола | 250 В DC або AC Звуковий сигнал при опорі < 100 Ом |
Технічні характеристики осцилографа
Горизонтальна розгортка | |
---|---|
Частота дискретизації | 80 Мвиб/с |
Частота дискретизації / масштаб | 20 пікселів |
Швидкість оновлення | >5 |
Режими синхронізації | Авто, нормальний, одиночний |
Горизонтальна розгортка | 100 нс/под. - 5 с/под. (1-2-5) |
Похибка горизонтальної розгортки | ±(0.1%+1 піксель) |
Вертикальна розгортка | |
Аналогова смуга пропускання | 16 МГц |
Кількість каналів | 1 |
Режим зв'язку | Постійна складова (DC) |
Вертикальна роздільна здатність | 8 біт |
Похибка | ±(5.0%+1 піксель) |
Максимальна вхідна напруга | 1000 В (максимальна амплітуда) |
Чутливість напруги | 200 мВ/под. - 500 В/под. |
Комплектація осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C
- Модуль осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C
- Блок живлення на 6 В
- Вимірювальні щупи
- Зйомні клеми-крокодили
- USB-кабель для з'єднання з персональним комп'ютером
- Елементи живлення
- Диск з програмним забезпеченням
- Інструкція з експлуатації
Всі елементи комплектації осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C упаковані в чохол:
Упаковка осцилографа-мультиметра UNI-T UT81C досить яскрава. Це підходящий варіант для подарунка.
Висновок
Ми розглянули базові функції осцилографа-мультиметра UNI-T UT81С. В першу чергу це повноцінний мультиметр з широким діапазоном вимірювання електричних величин. Що стосується функції осцилографа, то багато корисних опцій, якими володіють повноцінні прилади, тут відсутні. Але для нескладних завдань з пошуку несправностей в електричних та електронних колах, а також їх налаштування UNI-T UT81С цілком підійде. Для роботи з сигналами до 16 МГц його буде цілком достатньо.
Просте програмне забезпечення вимірювального приладу UNI-T UT81C дозволяє реєструвати вимірювання в зручному форматі і надалі аналізувати отримані дані.
В меню установок можна налаштувати яскравість і контраст дисплея, встановити час автоматичного відключення живлення.
Придбати цифровий осцилограф-мультиметр UNI-T UT81C в магазині інструментів Masteram.