Обладнання та інструменти для створення сервісного центру
У цій статті ми спробуємо допомогти вам укомплектувати всім необхідним сервісний центр з обслуговування електроніки. Тут ми максимально систематизували інформацію для того, щоб ви могли швидко підібрати необхідне обладнання для ремонту мобільних телефонів, планшетів, ноутбуків, ігрових консолей та інших гаджетів та електронних пристроїв.
Отже, з чого ж почати? У першу чергу потрібно скласти список категорій обладнання.
Для повноцінної роботи сервісу нам знадобляться: паяльне й вимірювальне обладнання, ручний інструмент, джерела живлення, а також оптичні пристрої.
ЗмістПаяльне устаткування
Напевно, найважливіша складова будь-якого сервісного центру – його паяльний арсенал. Недостатньо мати найпростіший паяльник для ремонту мобільних телефонів. Для повноцінної роботи та для того, щоб впевнено почувати себе в будь-яких ремонтних ситуаціях, у сервісному центрі в наявності мають бути присутні кілька типів паяльних станцій і комплексів.
Наприклад, при ремонті ноутбуків і материнських плат основним робочим інструментом інженера буде напівавтоматичний ремонтний комплекс для відновлення BGA-мікросхем.
Серед всього асортименту подібного обладнання, відзначимо дві моделі: ACHI IR-PRO-SC та ACHI IR-6500. Ці паяльні комплекси оптимально підходять для паяння BGA-мікросхем на платах великої площі. Великі нижні нагрівачі дозволяють мінімізувати ризик термічної деформації текстоліту, а багатозональний моніторинг температури виключає можливість перегрівання чіпа при правильно підібраному термопрофілі.
Ремонтний комплекс QUICK 7710 – це надійне професійне устаткування, яке в напівавтоматичному режимі дозволяє швидко демонтувати несправні та встановлювати нові чіпи. Велика площа нижнього підігріву та прецизійний столик забезпечують якісний та надійний ремонт складних електронних пристроїв.
Звичайно ж, ремонт не обмежується лише BGA-мікросхемами. Тому, як класичний паяльник, так і термофен обов'язкові на робочому місці.
Сьогодні більшість виробників пропонує комбіновані рішення. Як правило, термоповітряна паяльна станція оснащується звичайним контактним паяльником і термофеном. Таке виконання виправдано, в першу чергу, економією робочого простору, що дуже важливо. Виробники випускають величезну кількість моделей. Переважно ці станції відрізняються лише потужністю паяльника (35 Вт, 50 Вт, 70 Вт – найтиповіші значення потужності), а також типом нагнітача повітря в термофені (турбіна або компресор).
З паяльниками все очевидно: компактний потужний паяльник більш практичний і універсальний, ніж малопотужний. Що ж до термофена, то і турбінний, і компресорний мають як переваги, так і недоліки. Ми не будемо детально на цьому зупинятися, оскільки в мережі легко знайти безліч аргументів "за" і "проти". Кожен майстер у цій ситуації має самостійно зробити вибір на користь тієї чи іншої конструкції.
Масові недорогі моделі паяльних станцій від таких брендів, як Lukey, BAKU, AOYUE, YIHUA демонструють гідну якість за невеликі гроші. Істотних відмінностей між цими станціями немає, тому можете сміливо купувати будь-яку вподобану модель.
Останнім часом на ринку паяльного обладнання набрали популярності якісні станції Accta українського виробництва. Це термоповітряні турбінні станції, оснащені термофеном і пальника. Станції випускаються у трьох базових модифікаціях: Accta 301 (паяльник сумісний з усіма паяльними жалами стандарту Hakko 900M), Accta 401 (паяльник сумісний з картриджними жалами стандарту Hakko T12), Accta 501 (паяльник сумісний з японськими паяльними жалами серії Goot 80HRT).
Ці станції мають компактні розміри, індикацію температури в реальному часі та продуману багаторівневу систему захисту, яка забезпечує безпечну та надійну роботу обладнання.
Крім стандартних інструментів (паяльник і термофен), у деяких станціях доступні такі корисні надбудови, як демонтажний паяльник-пістолет, димовсмоктувач, термопінцет для демонтажу компонентів, вакуумний пінцет з прилипкою для швидкого демонтажу мікросхем. Серед цікавих моделей з розширеним функціоналом варто звернути увагу на такі станції, як Goot TP-100AS, QUICK 702 ESD, QUICK 713 ESD.
Інформацію про все, що необхідно для реболлінгу, можна знайти в одній з наших попередніх статей. Але паяльні пристрої – це не єдине необхідне обладнання для майстерні.
Вимірювальне обладнання
Для діагностики несправностей телефонів, планшетів, ноутбуків та проведення вимірювань в процесі ремонту вам необхідні контрольно-вимірювальні прилади.
У мінімальному наборі вимірювального обладнання сервісного центру повинні бути:
- мультиметр
- осцилограф
- аналізатор батарей
Оптимальним варіантом для сервісного центру може стати мультиметр середнього цінового діапазону. Не варто чекати, що недорогий прилад впорається з усіма завданнями, що виникають в процесі обслуговування складної електроніки. Крім базових функцій, ваш мультиметр повинен вимірювати ємність конденсаторів, температуру, а також мати достатньо високу точність.
Відмінним вибором ми вважаємо прилади від компаній UNI-T та OWON. Ці бренди пропонують надійні та доволі точні моделі в середньому ціновому діапазоні, можливостей яких вистачить для більшості типів ремонтних робіт.
Для простих задач (перевірка провідності кола, вимірювання напруги або опору) зручно завжди мати під рукою додатковий недорогий компактний мультиметр. Рекомендуємо звернути увагу на такі прилади, як Accta AT-205, UNI-T UT39A+, UNI-T UT33C+.
Для тестування транзисторів, діодів, конденсаторів та індуктивностей вам знадобиться простий і недорогий тестер електронних компонентів FNIRSI, а для перевірки SMD-компонентів ми рекомендуємо використовувати унікальний пристрій BOKAR Smart Tweezers ST-5-S.
На ринку бюджетних осцилографів за останні кілька років відбулися значні зміни. Відтепер можливості, які раніше були доступні лише в дорогих моделях, пропонують у приладах середнього цінового діапазону. Звичайна смуга пропускання сучасного бюджетного осцилографа 100-200 МГц, при глибині пам'яті 12-14 млн. точок.
Багато бюджетних моделей вміють декодувати цифрові протоколи, а також в них доступна можливість розширення функціоналу шляхом придбання додаткових програмних ліцензій. До речі, ці програмні розширення можуть бути попередньо активовані в осцилографах (на обмежений період). Це дозволяє безплатно перевірити практичність цих опцій, і лиш потім вирішувати, чи варто їх купувати.
Беззаперечний лідер у сегменті бюджетних осцилографів – це SIGLENT SDS1202X-E. Технічні характеристики цього приладу відповідають можливостям осцилографів вищої цінової категорії. Серія SIGLENT SDS1000X-E від початку була задумана виробником як лінійка бюджетних приладів з широким функціоналом, але з успіхом першої моделі з'явилися просунутіші осцилографи з чотирма каналами та функцією логічного аналізатора (SIGLENT SDS1204X-E, програмна опція).
Причиною відмови портативних пристроїв часто стає несправність елемента живлення. Для перевірки стану батарей на сьогодні доступні безліч цікавих і недорогих рішень.
Виміряти внутрішній опір акумуляторів допоможе високоточний аналізатор батарей YR1035C5. За допомогою цього приладу можна швидко перевірити величезну кількість акумуляторів будь-якого типу, від автомобільних до звичайних батарей 18650, напругою до 100 В.
Серія USB-тестерів FNIRSI – це компактні та доступні пристрої, які допоможуть швидко та точно перевірити стан батареї практично будь-якого пристрою (смартфон, планшет, плеєр), перевірити справність та продуктивність зарядних пристроїв, U-дисків, кабелів передачі даних, блоків живлення тощо.
Ручний інструмент
Величезна кількість різноманітних типів гвинтових з'єднань та шліців, які використовують виробники у своїх виробах, вимагає відповідну кількість інструментів для їх збирання та розбирання. Найбільш раціональний вихід з цієї ситуації – придбання набору, який містить універсальну викрутку з великим набором біт.
У наборі Pro'sKit SD-9808N можна знайти практично будь-яку актуальну на сьогодні біту, але для розбирання сучасних мобільних телефонів і продукції компанії Apple не обійтися без спеціалізованих наборів. Наприклад, Pro'sKit SD-9314 і Pro'sKit SD-9322M.
Серед пінцетів слід вибрати кілька видів для різних компонентів:
- для SMD підійде Pro'sKit 1PK-TZ004
- для дискретних елементів Pro'sKit TZ-100C або Pro'sKit TZ-100A
- для чутливих компонентів обов'язковим є антистатичний пінцет Pro'sKit TZ-300A
Будуть потрібні кусачки таких типів:
- мікрокусачки для дрібних компонентів: Pro'sKit PA-101
- кусачки середніх розмірів для більшості завдань: Pro'sKit 8PK-905
- великі кусачки для перекушування дротів: Pro'sKit 1PK-067DS
Не обійтися також і без допоміжного обладнання для паяння:
- набір захватів для BGA елементів Pro'sKit 1PK-3178
- набір інструментів для паяння GOOT SA-10
Джерела живлення
Серед великої кількості джерел живлення варто вибрати найбільш універсальну модель з параметрами, які на 30-40% перевищують необхідні. Це серйозно збільшить термін служби блоку живлення і гарантує його безперебійну роботу.
Найбільш поширеними моделями є:
- Лабораторний блок живлення UNI-T UTP3305
- Лабораторний блок живлення UNI-T UDP1306C
- Програмований блок живлення SIGLENT SPD3303X-E
Для нескладних завдань можна використовувати програмований одноканальний понижувальний перетворювач постійного струму, наприклад, FNIRSI DC-6006L. Попри скромні габарити та невисоку ціну, це регульоване джерело живлення може стати повноцінною заміною дорожчих приладів.
Оптичні пристрої
Не секрет, що при ремонті сучасних плат без мікроскопа не обійтися, адже іноді розміри SMD-компонентів можуть становити до 1 мм в довжину. Саме для паяння та огляду таких компонентів були створені ремонтні мікроскопи. Їхня головна відмінність від, наприклад, біологічних мікроскопів – це велика відстань від об'єктива до поверхні огляду. Вона може становити до 15-17 см. Цей параметр дуже важливий, адже чим більша відстань, тим зручніше використовувати паяльник/фен/інший інструмент під мікроскопом. Як правило, ремонтні мікроскопи оснащені поворотним об'єктивом з регульованою кратністю, яка складає 10~20~40x Для комфортнішої роботи обов'язково придбайте мікроскоп з підсвічуванням робочої зони.
Серед найпопулярніших моделей відзначимо:
- Бінокулярний мікроскоп ST60-24B2
- Бінокулярний мікроскоп ST-series SZM45-B2
- Бінокулярний мікроскоп ST-series ST-B-P
Але, попри надійність, оптичні мікроскопи потроху витісняються сучасними електронними приладами. Умовно USB-мікроскопи можна розділити на дві групи: прилади без дисплея (зображення виводиться на екран комп'ютера) та мікроскопи з вбудованим дисплеєм.
При завданнях, що вимагають меншого збільшення, ніж у мікроскопів, доцільно скористатися настільною лінзою. Також її можна використовувати як джерело світла. Для ремонтів ми рекомендуємо лінзи з величиною оптичної сили не більше 3-х діоптрій, наприклад, Bourya 8066HLED.
Ось так коротко ми ознайомилися з найбільш потрібним обладнанням для сервісного центру. Звичайно, це далеко не все необхідне технічне оснащення, але повний список залежить і від специфіки ремонту, і від його величини в прямому і переносному сенсі. Для детальних консультацій звертайтеся до наших фахівців технічної підтримки.
Висловлюємо подяку інженерам сервісних центрів - партнерів нашого магазину, які брали безпосередню участь у створенні цієї статті.
Також пропонуємо вам переглянути наше відео, в якому дуже багато цікавої і корисної інформації та рекомендацій про паяльне обладнання для сервісного центру, а також про вимірювальні прилади, блоки живлення, ручні інструменти, мікроскопи та збільшувальні лінзи.
Подобаються наші статті? Тоді ви заціните і відео на цю тему!