Як вибрати мультиметр для дому

Мультиметр

Мультиметр — це інструмент, який має кожен електрик та інженер-ремонтник, який займається налагодженням, ремонтом або розробкою електронних пристроїв. В арсеналі домашнього майстра також повинен бути цей інструмент. Прилад допоможе виміряти напругу в розетці або електронній схемі, перевірити працездатність батарейок та акумуляторів, виявити обрив провідника, та вирішити інші задачі. Власне, мультиметр – це прилад, за допомогою якого можна вимірювати декілька електричних величин.

Мультиметр

В цій статті ми дамо рекомендації щодо вибору мультиметра. Особливо цікавою вона буде для тих, хто раніше не користувався мультиметром, але планує вибрати для себе перший вимірювальний прилад. При виборі мультиметра слід врахувати таке:

  • Вимірювання, які будуть проводитись;
  • Безпека та надійність;
  • Ергономіка та зручність у користуванні;
  • Ціна;
  • Виробник.

Зупинимось на кожному із цих критеріїв докладніше.

Вимірювання, які проводяться за допомогою мультиметра

Із багаторічного досвіду використання різних вимірювальних приладів, можна впевнено сказати, що в домашніх умовах найчастіше використовуються лише декілька функцій мультиметра. Інші вимірювання проводяться вкрай рідко, або навіть ніколи можуть не знадобитися. Вимірювання, які проводяться найчастіше:

  • Змінна напруга – напруга електромережі;
  • Постійна напруга – перевірка напруги елементів живлення, батарейок або акумуляторів, блоків живлення та схем побутових електроприладів;
  • Опір;
  • Ємність конденсаторів;
  • Перевірка провідності електричних кіл – визначення цілісності провідника, перевірка наявності обриву шнура електроживлення, лампи розжарювання, нагрівального елементу, тощо.

Типи мультиметрів

Існує 2 типи мультиметрів: аналогові (стрілочні) та цифрові. Раніше користувались лише стрілочними мультиметрами (точніше, це були вольтметри, амперметри, омметри…). Як видно із зображення, шкала аналогового приладу для вимірювання постійної / змінної напруги – лінійна. Показники збільшуються по мірі збільшення напруги. А шкала вимірювання ємності – нелінійна, тому, зі збільшенням номіналу ємності суттєво збільшується похибка. Шкала опору також нелінійна, фактичні показники зменшуються при відхиленні стрілки відносно початкового положення. Аналоговому вимірювальному приладу потрібен деякий час, щоб стрілка зайняла стійке положення. На результат впливає навіть кут зору, під яким ми бачимо шкалу приладу.

Мультиметр

Місце аналогових приладів поступово займали цифрові. Їх зараз переважна більшість. Цифрові мультиметри зручні в користуванні, надійні та достатньо точні. Як правило, поєднують функції декількох вимірювальних приладів. Сучасний цифровий мультиметр практично миттєво виводить результат на дисплей: параметр, який вимірюється, одиниці вимірювання, і власне результат вимірювання у цифровому вигляді.

Мультиметр

Цифровий мультиметр може мати автоматичний або ручний вибір діапазону вимірювання. Для домашнього використання хорошим вибором буде прилад з автоматичним вибором діапазону. Користувачу достатньо переключити поворотний перемикач приладу на вимірювання необхідного електричного параметру, а потрібний діапазон буде встановлений автоматично.

Мультиметр

Додаткові можливості мультиметрів

У більшості цифрових мультиметрів передбачене підсвічування дисплею, яке в умовах поганого освітлення допомагає побачити показники вимірювань. Схемотехнічні рішення сучасних цифрових мультиметрів дозволяють реалізувати декілька додаткових функцій:

  • «HOLD» – утримання даних – прилад зупиняє вимірювання і «заморожує», фіксує результат на дисплеї;
  • «REL» – функція відносних вимірювань – проведення вимірювань відносно опорного значення, яке мультиметр приймає за «0». Часто використовується при вимірюванні малих значень опору та ємності (для того, щоб мінімізувати вплив на результати вимірювань власного опору щупів та паразитної ємності приладу). Функція присутня в деяких моделях;
  • «NCV» – безконтактна індикація напруги – при розміщенні мультиметра в безпосередній близькості до джерела електроживлення або кабелю що знаходиться під напругою, подається звуковий / світловий сигнал;
  • перевірка провідності електричних кіл зі звуковою індикацією – перевірка цілісності електричного кола або провідника. Прилад вимірює опір електричного кола, і при його значенні менше певної величини, подає звуковий сигнал, вказуючи на цілісність, тобто відсутність обриву. Як показує практика, звукове продзвонювання – це функція мультиметра, яка використовується чи не найчастіше. З її допомогою можна визначити, чи не має пошкодження кабель живлення або інший провідник, можна перевірити працездатність лампи розжарення, або нагрівального елемента домашніх електроприладів.
Мультиметр

Ціна

Переважна більшість мультиметрів здатна виконувати основні вимірювання. Оскільки ми вибираємо прилад для дому, ціна повинна бути доступною. На ціну суттєво впливають клас точності, можливість підключення до ПК, пам'ять для збереження виміряних параметрів, фіксація максимального та мінімального значення вимірювань, можливість вимірювати такі параметри як ємність конденсаторів, температуру, індуктивність, частоту, а також діапазони вимірювання цих параметрів (навряд треба буде вдома міряти напругу 1000 Вольт).

Щодо точності, то навіть недорогий сучасний цифровий мультиметр здатний проводити вимірювання з мінімальною похибкою, яка може становити в середньому ±(1.2%+5). Якщо перевести це в абсолютні величини, то при вимірюванні напруги електромережі 220 Вольт, результати будуть цілком задовільними: (220 ± 3) Вольт. При вимірюванні напруги блоку живлення 5 Вольт: (5 ± 0,065) Вольт.

Мультиметр

Отже, наша рекомендація – вибирати мультиметр для дому в середньому ціновому діапазоні. Обираючи найдешевший мультиметр, ми ризикуємо отримати прилад, який не буде проводити всіх необхідних вимірювань, а дорогий може мати такі можливості, які не використовуються у побуті.

Безпека

Мультиметр повинен бути безпечним для користувача. Інформація по електробезпеці зазвичай вказана в інструкції по експлуатації та на корпусі приладу. Відповідно до міжнародного стандарту IEC1010-10, з точки зору електробезпеки мультиметри поділяють на чотири класи:

  • CAT I — для роботи з низьковольтними мережами електронних вузлів;
  • CAT II — для локальних мереж живлення;
  • CAT III — для розподільчих мереж живлення в середині будівель;
  • CAT IV — для роботи на аналогічних мережах за межами будівель.

Для домашніх потреб буде цілком достатньо мультиметра класу електробезпеки CAT II або CAT IIІ.

Мультиметр

Звертайте увагу на вимірювальні щупи, оскільки вони мають безпосередній контакт з об`єктом вимірювання. Особливо, якщо проводимо вимірювання високої напруги, скажімо, напруги електромережі. На щупах повинна бути вказана важлива інформація у повному обсязі. Наприклад, на щупах мультиметрів UNI-T позначено клас електробезпеки, максимально допустимий струм, інформацію про наявність подвійної ізоляції тощо.

Мультиметр

Щупи, як правило, мають обмежувач для захисту пальців користувача від контакту з їх металевою частиною та захисні ковпачки для додаткового захисту та зручності при транспортуванні та зберіганні. Зверніть увагу! Заборонено працювати з приладом, щупи якого мають пошкодження ізоляції. Несправні щупи необхідно замінити новими, з такими самими електричними характеристиками.

Прилади, на які варто звернути увагу

Свій вибір ми зупинили на декількох мультиметрах UNI-T. Прилади цього виробника надійні, забезпечують достатньо точні результати вимірювань, і мають при цьому доступну ціну. Підпадають під наші критерії вибору, і цілком придатні для домашнього використання такі мультиметри:

UNI-T UT136B – цифровий мультиметр з автоматичним вибором діапазону, дозволяє проводити вимірювання постійної і змінної напруги, постійного і змінного струму, опору, ємності та виконувати тестування діодів. Прилад має компактні розміри, перемикач режиму вимірювання фіксується чітко, стрілка вказує на параметр вимірювання, щупи міцні та еластичні. Передбачений захист від перевантаження.

Мультиметр

Основні параметри мультиметра UT136B:

Розрядність 3999
Вибір діапазону автоматичний
Постійна напруга до 500 В
Змінна напруга до 500 В
Постійний струм до 10 А
Змінний струм до 10 А
Опір до 40 МОм
Ємність до 100 мкФ
Частота до 10 МГц
Перевірка провідності електричних кіл зі звуковою індикацією є
Тестування діодів є

Наступний прилад, який привернув нашу увагу – UNI-T UT125C. Особливістю приладу є його компактні розміри. Прилад має незйомні вимірювальні щупи, ви не зможете підключити їх неправильно. Присутнє підсвічування дисплею а також функція безконтактної індикації напруги.

Мультиметр

Основні параметри мультиметра UT125С:

Розрядність 3999
Вибір діапазону автоматичний
Постійна напруга до 600 В
Змінна напруга до 600 В
Постійний струм до 400 мА
Змінний струм до 400 мА
Опір до 40 МОм
Ємність до 100 мкФ
Частота до 60 кГц
Перевірка провідності електричних кіл зі звуковою індикацією є
Тестування діодів є

Мультиметр UNI-T UT131D дозволяє проводити всі основні вимірювання, має функцію підсвічування дисплею та безконтактну індикацію напруги. Вибір діапазону вимірювання – ручний. Дуже приваблива ціна.

Мультиметр

Основні параметри мультиметра UT131D:

Розрядність 1999
Вибір діапазону ручний
Постійна напруга до 250 В
Змінна напруга до 250 В
Постійний струм до 10 А
Опір до 200 МОм
Перевірка провідності електричних кіл зі звуковою індикацією є
Тестування діодів є

А от мультиметри UNI-T серії UT61, ми можемо рекомендувати для домашніх майстрів, які захоплюються ремонтами та налагодженням аудіоапаратури. Прилади дозволяють вимірювати опір, ємність, частоту, температуру, напругу та струм в широкій смузі частот. Окрім того, можуть працювати в парі з ПК, що дозволить автоматизувати вимірювання та спростить обробку результатів вимірювань.

Мультиметр

Ну і звичайно ж, даткові аксесуари. Для деяких вимірювань, наприклад, параметрів електронних схем, часто використовують насадки-крокодили. Зручно користуватись насадками, які вдягаються на контактну частину щупів мультиметра. Також використовують насадки-затискачі, якими можна «зачепитись» за виводи компонента, параметри якого становлять інтерес.

Мультиметр

Сподіваємось, наші поради з підбору мультиметра будуть для Вас корисними. Важливо пам`ятати, що працювати ви будете з електровимірювальним приладом. Під час вимірювань елементи мультиметра можуть знаходитись під діючою напругою, тому можуть становити небезпеку. Обов`язково ознайомтесь з інструкцією та дотримуйтесь правил безпеки. Приємного користування!

Подобаються наші статті? Тоді ви заціните і відео на цю тему!

Команда Masteram

Копіювання матеріалів з сайту masteram.com.ua дозволяється тільки за умови вказівки авторства і розміщення зворотнього текстового посилання на кожен скопійований контент.

Відгуки клієнтів

Чат з продажу
Українська не в мережі
Техпідтримка не в мережі
Мова: Українська
Чат з продажів
 Українська не у мережі
 Техпідтримка не у мережі
Контакти
Телефон:
Email:
Порівняти
Не обрано товарів для порівняння
Чат з продажів
Контакти
Порівняти