Компанія HAKKO – історія та продукція
Існує лише декілька виробників, які ведуть активну дослідницьку діяльність та впроваджують нові технології у процес паяння. Інші лише намагаються копіювати та відтворювати здобутки флагманів, таких як японська компанія HAKKO. Розробки НАККО перетворилися на промислові стандарти, яких дотримуються сотні інших виробників паяльного обладнання у всьому світі.
HAKKO Metal Industries було засновано в 1952 році. Через декілька років компанія розпочала виробництво електричних паяльників, а згодом, у 1958 – експорт паяльного обладнання в інші країни. Уже тоді продукція HAKKO мала попит на різних континентах. Але виробник усвідомлював, що для збереження лідерських позицій необхідно впроваджувати нові технології.
HAKKO Metal Industries вклали значні ресурси у дослідницьку діяльність. Отож, уже в 1976 році, інженери компанії розробили керамічний нагрівальний елемент. Це був один із перших революційних винаходів, який мав величезний вплив на всю індустрію.
Керамічний нагрівальний елемент HAKKO
Паяльники середньої та великої потужності здебільшого мають резистивний нагрівальний елемент, виготовлений з ніхромового дроту. Такі нагрівні елементи вигідно вирізняються низькою вартістю, надійністю та довговічністю. Однак у них є суттєві недоліки, усунути які доволі складно. А саме:
- відсутність контролю температури;
- велика інерційність;
- тривале нагрівання та охолодження;
- неможливість швидко встановити потрібну температуру.
Нагрівальний елемент HAKKO має принципово іншу конструкцію: на кераміку за допомогою спеціальної технології напилення наносять тонкий металевий провідник, потім її згортають у трубку та випалюють за високої температури. В результаті виходить мініатюрний нагрівальний елемент великої потужності, який здатен дуже швидко нагріватися та охолоджуватися. Керамічний нагрівальний елемент HAKKO витримує нагрівання до 700 °С (хоча для комфортного паяння достатньо значно нижчої температури).
Не менш важливою віхою для промисловості стало створення компанією HAKKO паяльника з температурною стабілізацією. Саме цей момент, у 1979 році, став початком нової епохи в виробництві паяльного обладнання.
Паяльна станція HAKKO 936
Гортаючи сторінки історії компанії, неможливо не згадати легендарну паяльну станцію HAKKO 936. Ця паяльна станція з керамічним нагрівальним елементом та змінними жалами серії 900M стала однією з найуспішніших розробок компанії, а також стала прототипом для десятків клонів, які і досі успішно випускаються багатьма азійськими компаніями. Кількість клонів станції - просто незліченна: з керамічними, або ніхромовими нагрівальними елементами, з цифровою індикацією температури чи без неї.
Успіх компанії НАККО не завершився виготовленням керамічних нагрівальних елементів з термостабілізацією та паяльних жал серії HAKKO 900M. Щоб задовільнити нові потреби інженерів та радіолюбителів, компанія продовжила розробляти нові моделі паяльників, паяльних жал та паяльних станцій.
Ще однією з причин, яка спонукала виробника шукати нові рішення, стала певна технічна недосконалість паяльників на жалах серії 900M. Вона полягала у тому, що між жалом та нагрівальним елементом знаходився невеличкий повітряний зазор. Такий зазор, з однієї сторони, захищав нагрівач від пошкодження у разі теплового розширення частин паяльника, але з іншої – погіршував тепловіддачу від нагрівача до жала.
Паяльні жала HAKKO T12
Проблему повітряного зазору між нагрівачем та жалом компанія HAKKO вирішила дуже легко та ефективно, просто об’єднавши ці два компоненти (жало та нагрівач) в одному пристрої.
Так з’явилися наконечники для паяльників НАККО T12, які суттєво відрізнялись від усіх уже наявних. Незважаючи на те, що такі пристрої об’єднують в собі жало, нагрівальний елемент та температурний датчик, зовні вони виглядають як монолітна конструкція. Більш того, НАККО Т12 вигідно вирізняються здатністю дуже швидко нагріватися: необхідна температура досягається за лічені секунди.
Переваги паяльних жал серії HAKKO T12
- велика потужність;
- компактні розміри;
- швидке нагрівання до робочої температури;
- висока точність підтримання необхідної температури.
Наконечники серії T12 можуть досягати пікової потужності в понад 70 ватів. А для досягнення необхідної температури їм потрібно трохи більше ніж 10 секунд. Тому, у разі заміни жала, користувачу не потрібно витрачати дорогоцінний час, очікуючи охолодження старого та нагріву нового жала. Сама ж заміна здійснюється дуже швидко, буквально одним рухом.
Виробник пропонує надзвичайно широкий асортимент HAKKO T12 з наконечниками різноманітної форми. Серед них можна підібрати інструмент для виконання паяльних робіт будь-якої складності: від демонтажу потужних транзисторів, або конденсаторів – до паяння сучасних дорогих чіпів з великою кількістю ніжок.
Крім серії T12, призначеної для ринків Японії та усієї Азії, компанія HAKKO також випускає наконечники серії T15, які доступні у країнах Північної Америки та Західної Європи. Ця серія – аналог HAKKO T12.
Типи паяльних жал HAKKO T12
Виробник на офіційному сайті розмістив максимально докладну інформацію про типи паяльних жал цієї серії, а також власні рекомендації щодо їхнього застосування.
Тип BC/C
Великий вибір жал різної форми та з робочою поверхнею різної площі перерізу дозволяє користувачу підібрати наконечник, який би оптимально відповідав конкретному типу паяльних робіт.
Жала типу BC мають форму усіченого конуса. А з маркуванням C - циліндричної форми, з перетином під гострим кутом. Виробник рекомендує використовувати їх для паяння та лудження провідників.
Також є різновид наконечників BC - ВСM/CM. Як і жала типу BC, вони мають форму усіченого конуса, але на робочій поверхні жала присутнє невеличке заглиблення. Це жала типу «Мікрохвиля» (Microwave).
Тип B
Тип B – жала, що мають форму конуса. Наконечники цього типу можуть бути різного діаметру та довжини. Загалом цей тип жал - найбільш розповсюджений та універсальний. Він підходить для більшості різновидів паяльних робіт.
Тип D
Жала типу D - це жала, форма наконечника яких нагадує шліцеву викрутку. Відповідно паяльні роботи можна виконувати як тонкою стороною наконечника, так і широкою. Правильно підібране жало D-типу може стати універсальним та найзручнішим інструментом для паяння. Виробник рекомендує використовувати ці жала для точкового паяння та залуження провідників.
Тип I
Це жала конічної форми зі звуженою робочою частиною. Такі ультратонкі наконечники рекомендують використовувати для паяння мікросхем з великою кількістю ніжок і вузьким кроком. Жала серії I створені для ремонту сучасної електроніки: смартфонів, материнських плат комп’ютерів, ноутбуків, планшетів тощо.
Тип J
Ці наконечники схожі на наконечники типу B та I одночасно, проте у них є вигин. Основне призначення таких жал – демонтаж та монтаж компонентів у таких місцях, де звичайні жала зовсім безпомічні.
Тип К
Жала типу К - жала ножеподібної форми. Ці жала є найпопулярнішими через те, що один наконечник можна використати для практично усіх типів паяльних робіт.
Окрім вищезазначених типів жал стандарту HAKKO T12, є і менш розповсюджені різновиди, призначені для виконання вузькоспеціалізованих робіт. Такі жала виготовляються на замовлення для потреб виробників електронного обладнання, тому зазвичай їх дуже складно знайти та придбати.
Через високу популярність та хороший імідж цих жал, їх часто підробляють. В наступній статті ми поговоримо з вами про те, як відрізнити оригінальні паяльні жала HAKKO від підробок.
Нагадуємо, що наш магазин пропонує повний асортимент оригінальних паяльних жал HAKKO стандарту T12.
Подобаються наші статті? Тоді ви заціните і відео на цю тему!