Інструменти та обладнання для робочого місця фахівця з електроніки
Напрямок роботи з електронікою, самостійного конструювання й ремонту усіляких пристроїв знову став актуальним. Причиною слугують дуже різні фактори: потреба усунення перебоїв зі світлом, складання зарядних станцій, інверторів і блоків живлення, створення систем «розумного будинку», сигналізації, автоматизованого контролю чи поливу, виготовлення безпілотних чи роботизованих модулів керування, квадрокоптерів, розробка STEM-іграшок на основі платформи ARDUINO та навігаційних пристроїв для екстремального туризму, повернення до колишніх хобі або ж опанування нових.
Для ефективного виконання таких завдань важливо мати на озброєнні як знання, так і відповідні знаряддя праці. У цій статті дамо відповіді на питання «З чого ж почати?» та розглянемо основні види обладнання й інструментів, без яких неможливо уявити жодне робоче місце електроніка.
Зміст
- Робоче місце монтажника радіоелектронної апаратури
- Робоче місце налагоджувача радіоелектронної апаратури
- Робоче місце розробника радіоелектронної апаратури
- Робоче місце налагоджувача антенно-фідерних елементів
- Висновки
Прилади для роботи з електронікою — це не просто допоміжні предмети, це спосіб втілення ідей і досягнення бажаного результату. Адже вони забезпечують не лише зручність, а й якість.
Кожен досвідчений фахівець (методом спроб та помилок) формує свій особистий набір інструментів, перевірених часом та викликами, з якими йому доводиться стикатися. А от початківцям дещо складніше. Той, хто тільки починає свій шлях у цій сфері, потребує уже готових рішень стосовно того, що саме слід придбати першочергово.
Тож насамперед знадобляться:
- вимірювальне обладнання: мультиметр, осцилограф;
- паяльне обладнання: станції (термоповітряні, інфрачервоні, демонтажні), ремонтні комплекси, термопінцети, припій, флюс, олововідсмоктувачі, очисники і, власне, паяльники;
- ручний інструмент: електричні та прецизійні викрутки, кусачки, довгогубці, скальпелі;
- а також додаткові прилади, органайзери та різні розхідники: блоки живлення, касетниці, збільшувальні лінзи, монтажні килимки тощо.
Магазин Masteram пропонує широкий асортимент товарів інженерно-технічного спрямування, який дозволяє облаштувати робоче місце зокрема для розробників, монтажників та налагоджувачів електронної апаратури. Розгляньмо, з чим саме їм доводиться працювати, і чого щоденно потребує така діяльність.
Робоче місце монтажника радіоелектронної апаратури
Перш ніж розпочати основний процес, монтажник РЕА ретельно готується. Йому необхідно вивчити технічну документацію, щоб зрозуміти схему майбутнього пристрою, специфікації компонентів та інструкції.
Потім фахівець обладнує своє місце праці. Воно має чути чистим, організованим і добре освітленим, адже попереду — безпосереднє виготовлення радіоелектронної апаратури згідно з ТЗ. А саме: встановлення мікросхем, транзисторів, резисторів, конденсаторів, діодів на друковані плати та інші конструкції; комутація вузлів, блоків, панелей, секцій фільтрів; паяння або зварювання елементів; укладання кабелів, джгутів; фіксація за допомогою кронштейнів, рейок тощо; зачистка та залуження проводів, їхнє підключення до клемних колодок, роз'ємів та інших місць з'єднання.
Нижче наводимо основне обладнання для фахівців із монтування РЕА.
Прилади
Механічні інструменти
Аксесуари
Робоче місце налагоджувача радіоелектронної апаратури
Налагоджувачі тестують та регулюють параметри апаратури для досягнення оптимальних характеристик. Їм належить:
- підключити РЕА до джерел живлення, сигнальних ліній;
- виявити та усунути дефекти монтажу й будови за допомогою візуального огляду, продзвонювання ланцюгів;
- налаштувати режими роботи;
- провести електричні вимірювання для перевірки коректних з'єднань та відповідності технічним вимогам, таких як струм, напруга, потужність;
- випробувати пристрій на надійність, стійкість до впливу навколишнього середовища;
- проконтролювати якість (перевірка наявності пошкоджених елементів чи неправильного підключення);
- встановити зв’язок між приладом та базою/оператором, якщо йдеться про віддалене керування (як-от запуск fpv-дронів, вимірювання напруги високовольтних ліній на відстані), а також привести в дію різноманітні рухомі / обертальні / літальні механізми (у тому числі БПЛА);
- зафіксувати протоколи випробувань і сформувати звіти (або завантажити їх із вимірювального обладнання);
- приділити особливу увагу дрібним деталям та мікросхемам;
- моніторити функціональний стан.
Відповідно, налагоджувачу РЕА для виконання поставлених завдань, окрім вищезгаданого приладдя, додатково знадобляться наступні категорії інструментів:
Прилади
Робоче місце розробника радіоелектронної апаратури (РЕА)
У розробників РЕА чи не найважливіше завдання — продумати та втілити те, чого досі не існувало. Фахівці цього напрямку працюють з визначенням цілей і призначення апаратури, проєктуванням і описом технічних завдань, створенням схематичних рішень, креслень і 3D-моделей РЕА, розрахунком електричних/теплових параметрів та алгоритмів роботи, вибором матеріалів, компонентів і технологій виготовлення. Вони також залучені до впровадження РЕА у виробництво та розробки програмного забезпечення.
Відтак, робоче місце розробника РЕА може вимагати, як категорій інструментів, згаданих вище (частково або в повному обсязі), так і особливих категорій приладів — наприклад, аналізаторів спектру (залежно від окреслених завдань та потреби).
Прилади
Робоче місце налагоджувача антенно-фідерних елементів (АФЕ)
Антенно-фідерні елементи (АФЕ) — це частини антенної системи, що виконують такі функції: приймання та передача радіочастотних сигналів з мінімальними втратами, їхнє скерування у певному напрямку (при передачі) або з певного напрямку (при прийомі); з'єднання пристроїв із радіопередавальним або радіоприймальним обладнанням; фільтрація небажаних сигналів та шуму; сканування простору та відстеження рухомих об'єктів.
Використовуються у радіо- мовленні й локації, розвідці, спостереженні, відео- та стільниковому зв’язку, навігації, дистанційному вивченню ландшафтів за допомогою GPS, супутникової та інфрачервоної зйомки, для керування безпілотними літальними апаратами та дронами тощо.
Це особливий вид електронних приладів, який потребує максимальної точності та зосередження під час розробки й проєктування. Таким чином налагоджувач антенно-фідерних елементів має забезпечити: регулювання параметрів АФЕ, таких як коефіцієнт стоячої хвилі (КСХ), діаграма направленості, коефіцієнт посилення; налаштування роботи АФЕ за допомогою спеціалізованого ПЗ; правильну інтерпретацію результатів дослідження для виявлення й усунення несправностей; проведення вимірювань у різних діапазонах частот та умовах експлуатації; постійне техобслуговування та профілактику.
Для арсеналу фахівців цього вузького профілю, аналогічно, як і для робочого місця налагоджувача РЕА, підбирається конкретний інструментарій з вище перелічених категорій для ефективного виконання поставлених завдань.
Висновки
Інвестиція в якісний інструмент та обладнання — це розумне вкладення в майбутнє, яке дозволяє діяти продуктивніше та безпечніше, а також гарантує відмінні результати роботи.
В онлайн-магазині Masteram ви можете придбати усе необхідне – від припоїв і викруток, до аналізаторів спектру та мікроскопів. У нас можна отримати кваліфіковану консультацію і зробити найвдаліший вибір. А головне – ваше робоче місце завжди буде оснащене згідно з найсучаснішими тенденціями радіоелектронного ринку.