Техніка безпеки при вимірюванні електричних величин

Проведення електричних вимірювань – неодмінна частина багатьох сфер професійної діяльності людини, від промисловості та виробництва до науки та побуту. Вимірювання дозволяють отримувати важливу інформацію стосовно стану електричних кіл, обладнання та приладів, а також контролювати їхню коректну роботу.

Однак проведення електричних вимірювань завжди пов'язане з певним ризиком, оскільки електричний струм може становити небезпеку для життя і здоров'я людини. Тому дотримання правил техніки безпеки – обов'язкове за будь-яких електричних робіт, зокрема і при вимірюваннях.

Не дарма майже в кожній інструкції (або навіть у всіх) до вимірювального приладу, як-от до мультиметра чи мегаомметра, завжди вказується необхідність дотримання правил безпеки при його використанні.

Прилади для вимірювання електричних величин

Зміст

Чому необхідно дотримуватися техніки безпеки?

Чому необхідно дотримуватися техніки безпеки

Техніка безпеки при вимірюванні електричних величин створена для запобігання електротравмам. Є навіть окреме поняття – електротравматизм. Воно позначає ушкодження, викликане дією електричного струму на організм людини. Електротравматизм може призвести до серйозних наслідків, нерідко летальних.

Окрім загрози життю і здоров’ю людини, недотримання правил техніки безпеки може призвести до пошкодження вимірювального обладнання, обладнання яке перевіряється, та навіть до виникнення пожежі.

Тож, як бачите, дотримання хоча б базових правил безпеки – це запорука як вашого здоров’я, так і середовища, в якому ви перебуваєте.

Загальні правила дотримання техніки безпеки

Загальні правила дотримання техніки безпеки

Ось загальні правила дотримання техніки безпеки при вимірюванні електричних величин:

  • До роботи з електровимірювальними приладами допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання і мають відповідну кваліфікацію.
    Тобто якщо ви не знаєте як користуватися тим чи іншим вимірювальним приладом, що таке фаза, земля та нейтраль, опір та і загалом закон Ома, то роботу краще доручити професіоналам.
  • Перед початком роботи необхідно перевірити справність електровимірювальних приладів.
    Це основа! База! Ґрунт! Заповідь, що написана в правилах техніки безпеки кожного вимірювального приладу. Вимірювання проводити не можна, якщо пошкоджено корпус, ізоляцію щупів, чи прилад працює неналежним чином.
  • Вимірювання повинні проводитися лише в безпечних умовах.
    Вимірювання електричних величин – це зазвичай не найбезпечніший рід занять. Тому варто потурбуватися, аби зробити їх хоч трохи безпечнішими. Тому не працюйте в умовах підвищеної вологості, чи у вибухо- та пожежонебезпечних середовищах. Пояснювати варто? Думаємо, ні.
  • Завжди дотримуйтесь діапазонів вимірювання.
    Не варто перевіряти, чи мультиметр з максимальним діапазоном вимірювання напруги в 600 В зможе поміряти 1000 В. Можливо і зможе, але лише один раз.

Що заборонено робити при роботі з електроприладами?

Під час роботи з електроприладами забороняється:

  • Доторкатися до струмопровідних частин, що знаходяться під напругою. Людське тіло приблизно на 70% складається з води, яка є чудовим провідником (особливо коли в ній розчинено купа солей, як в організмі людини). Людське тіло виступить в ролі ізолятора? Очевидно, що ні.
  • Пошкоджувати ізоляцію електропроводки та компонентів. Необхідність пошкодження ізоляції для проведення вимірювання – в 90% випадків означає, що ви робите щось невірно. Пошкоджена ізоляція ні до чого доброго не призведе. Тому краще обійтись без цього.
  • Використовувати несправні електроприлади. Вибухи, пожежі, ураження електричним струмом і ще 100 і 1 причина, чому не варто використовувати несправні електроприлади.
  • Працювати без ЗІЗ (засобів індивідуального захисту). Деякі електрики досі вважають, що якщо не торкатися до фази та нейтралі одночасно, то не "шибане". Так от, "шибане"! Тому якщо нема можливості вимкнути живлення, працювати можна лише в ізольованих рукавицях, килимку та взутті. Це мінімум! Бо найбільший струм йде шляхом найменшого опору – нерідко через тіло людини просто в землю.
  • Працювати в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння. Тут теж, думаємо, пояснювати щось не потрібно. Якщо ваше тіло та розум вам непідвладні, то не варто навіть пробувати підкорити спрямований рух електрично заряджених частинок.
Що заборонено робити при роботі з електроприладами

Крім загальних правил, при вимірюванні електричних величин також необхідно дотримуватися та інших вимог, що залежать від виду вимірювань і умов їхнього проведення. На підприємствах обов’язковим є проходження інструктажу з техніки безпеки перед виконанням небезпечних робіт.

Дотримання правил техніки безпеки при вимірюванні електричних величин є обов'язковим для всіх працівників, які проводять такі роботи. Це, як ніщо інше, може запобігти небезпечним ситуаціям та нещасним випадкам, і гарантувати безпеку праці.

Команда Masteram

Копіювання матеріалів з сайту masteram.com.ua дозволяється тільки за умови вказівки авторства і розміщення зворотнього текстового посилання на кожен скопійований контент.

Відгуки клієнтів

Чат з продажу
Українська в мережі
Техпідтримка в мережі
Мова: Українська
Чат з продажів
 Українська у мережі
 Техпідтримка у мережі
Контакти
Телефон:
Email:
Порівняти
Не обрано товарів для порівняння
Чат з продажів
Контакти
Порівняти