Категорії безпеки САТ: вимоги та класифікація

Усі хто хоч раз тримав у руках мультиметр чи будь-який інший контрольно-вимірювальний прилад, що має захист від перенапруги, безперечно звертав увагу на маркування CAT I, II, III, IV. Сьогодні розглянемо види та відмінності цих рівнів захисту обладнання.

Вимірювання напруги

Зміст

CAT, EN 61010-1 та CENELEC — що це?

Категорії CAT — це система класифікації, що використовується для визначення максимального рівня перенапруги, який може витримати вимірювальне обладнання. Відтак: що вища категорія, то з вищою напругою впорається прилад без небезпеки для життя та здоров’я користувача.

Норми вищезгаданих категорій регламентуються документом EN 61010-1, впровадженим Європейським комітетом електротехнічної стандартизації (CENELEC) у 2001 році. Це гармонізований стандарт Європейського Союзу, що є обов'язковим для дотримання всіма виробниками електротехнічного обладнання, яке продається на ринку ЄС.

Головна мета EN 61010-1 полягає у визначенні безпечних робочих умов для різних типів електричного обладнання. Він містить вимоги до конструкції, ізоляції, електричних параметрів, маркування та інших аспектів, які забезпечують безпеку під час роботи як із невеликими пристроями, так і з масштабними електромережами.

Вимірювальний пристрій

Категорії перенапруги

Стандарт EN 61010-1 передбачає 4 різновиди категорій. Кожна з них вказує на рівень захисту від перенапруг та визначається залежно від середовища, в якому використовується устаткування.

CAT I

Застосовується до вимірювань в електричних колах, які не підключені до мережі електроживлення.

Здебільшого це прилади, що живляться від акумулятора та призначені для внутрішнього застосування у приміщеннях. Серед найпростіших представників цього класу: маленькі електронні прилади як-от дитячі іграшки, годинники тощо.

Такі пристрої мають найнижчий рівень захисту, оскільки очікується, що вони будуть використовуватися в середовищах із низьким ризиком.

Максимальне значення перенапруги: 150 В.

CAT II

Застосовується до вимірювань в електричних колах, які підключені до мережі електроживлення, але не мають прямого з'єднання з землею.

Наприклад: вимірювання напруги та струму в розетках, вимірювання напруги в колах керування.

САТ ІІ теж вказує на використання приладів у будинках, офісах, лабораторіях та інших приміщеннях, але є стійкою до дещо більших коливань напруги. Обладнання цієї категорії може охоплювати побутові електроприлади, електричні пристрої малої потужності, електроінструменти тощо.

Максимальне значення перенапруги: 600 В.

CAT III

Застосовується до вимірювань в електричних колах, які підключені до мережі електроживлення та мають пряме з'єднання з землею.

Приклади: вимірювання напруги та струму в щитах розподілу, вимірювання напруги в колах електродвигунів. Відтак обладнання цієї категорії володіє ще кращим рівнем захисту, адже воно призначене в тому числі й для використання в зовнішньому середовищі чи в умовах, де можливі серйозні стрибки напруги.

Максимальне значення перенапруги: 1000 В.

CAT IV

Маркування CAT IV означає найвищий рівень захисту та підходить для використання обладнання у найбільш вимогливих умовах.

Категорія застосовується до вимірювань в електричних колах, що підключені до мережі електроживлення та мають високий ризик виникнення перенапруги.

До прикладу: вимірювання напруги та струму в низьковольтних повітряних лініях електропередач, вимірювання напруги в колах первинних запобіжників, лічильників, перехідних коробів.

Тут ідеться уже про пристрої професійного призначення: різноманітні струмовимірювальні кліщі, тестери, аналізатори роботи електроприладів, мультиметри тощо.

Максимальне значення перенапруги: 6000 В.

Засоби індивідуального захисту

Ризики внаслідок недотримання вимог САТ

Важливо зауважити, що робота з невідповідною категорією перенапруги може бути небезпечною. Перед використанням вимірювального приладу завжди перевіряйте ці дані в інструкції чи посібнику користувача і не під’єднуйте його до електричних кіл, в яких категорія перенапруги перевищує гранично допустиму. Щупи, проводи й адаптери теж мають відповідати категорії, зазначеній у документації пристрою.

Пам’ятайте, що порушення САТ може призвести до небажаних наслідків: травмування оператора, пошкодження використовуваного інструменту та обладнання, що тестується, втрати даних, короткого замикання чи навіть пожежі. Варто розуміти, що попри фізичну шкоду такі випадки спричиняють вимушену зупинку виробництва / установок / робочих процесів, вимкнення електропостачання для усунення аварійної ситуації, яке може затягтися на тривалий час. Відтак бізнес зазнає простою та фінансових збитків.

Принагідно рекомендуємо під час взаємодії з електросередовищем використовувати засоби індивідуального захисту (гумові рукавиці, маску для обличчя й незаймистий одяг), щоб уникнути враження струмом чи дуговим розрядом.
Безпечної роботи!

Команда Masteram

Копіювання матеріалів з сайту masteram.com.ua дозволяється тільки за умови вказівки авторства і розміщення зворотнього текстового посилання на кожен скопійований контент.

Відгуки клієнтів

Чат з продажу
Українська не в мережі
Техпідтримка не в мережі
Мова: Українська
Чат з продажів
 Українська не у мережі
 Техпідтримка не у мережі
Контакти
Телефон:
Email:
Порівняти
Не обрано товарів для порівняння
Чат з продажів
Контакти
Порівняти