Як легко відпаяти конденсатор від материнської плати за допомогою Accta 401

28.12.2018

Що таке материнська плата комп’ютера

Материнська плата – це основна системна плата будь-якого сучасного комп`ютера чи ноутбука. Саме вона забезпечує взаємодію та злагоджену роботу всіх складових системи. На платі розташовані мікросхеми, контролери, конденсатори, резистори, порти, слоти, та інші компоненти. Велика кількість елементів робить материнську плату складною та вразливою до виникнення несправностей. Їх причинами можуть бути як фізичне старіння, так і перегрівання елементів плати або стрибки напруги в мережі.

материнська плата

Часто причиною виходу з ладу материнської плати може бути несправний конденсатор. Як правило, його можна візуально визначити – він має здутий верх або низ, а також сліди електроліту, що витік. Будь-який складний ремонт практично неможливо провести в домашніх умовах, а заміну конденсатора – цілком реально зробити самостійно. Достатньо володіти мінімальними навиками паяння і відповідним набором інструментів.

Припустимо, ми провели огляд материнської плати, переконались, що механічних пошкоджень плати нема. Знайшли здутий конденсатор. Отже, він імовірно є причиною поломки. Його потрібно замінити – старий конденсатор відпаяти, а на його місце встановити новий, такої ж ємності.

конденсатор

Підбір інструментів

Щоб якісно виконати поставлену задачу, в першу чергу потрібно правильно підібрати інструмент. Щоб випаяти конденсатор з плати, ми можемо користуватись:

  • Демонтажним паяльником;
  • Паяльником без регулювання температури;
  • Паяльною станцією.

Ще нам обов`язково знадобиться декілька допоміжних інструментів та витратні матеріали, але про це трохи згодом.

Назва «демонтажний паяльник», або «демонтажний пістолет», як прийнято його називати, говорить сама за себе. Цей інструмент призначений саме для демонтажу, для випаювання деталей з плати. Японський Goot TP-100 впорається з цим завданням за лічені секунди.

З таким приладом задачу можна вирішити максимально швидко та якісно. Але, погодьтесь, не в кожного під рукою може бути такий інструмент. Витрати на придбання демонтажного пістолета виправдовують себе, коли він постійно в роботі. Дозволити собі такий інструмент може великий сервісний центр або компанія чи організація, що займається масовим виробництвом. Тому, ми будемо користуватись більш доступним набором інструментів.

В принципі, випаяти конденсатори з материнської плати можна звичайним паяльником без регулювання температури. Не варто вибирати паяльник потужністю менше 40 Вт – жало може не встигати розігрівати припій, застигати в припої, а паяльник потужністю більше 80-100 Вт – може перегріти та пошкодити плату, доріжки та компоненти на ній.

Інструмент, який ми обрали для роботи, є в кожній майстерні по ремонту електроніки – термоповітряна паяльна станція. В нашому розпорядженні є станція АССТА 401.

Accta 401 – станція з паяльником для безсвинцевого паяння потужністю 70 Вт. Потужності паяльника буде достатньо як для роботи зі звичайним, так і з безсвинцевим припоєм. Забігаючи наперед, скажу, що більша потужність буде лише позитивно впливати на процес випаювання. Чому? Як тільки жало торкається виводу з припоєм, починається передача тепла від жала до припою та виводів конденсатора. Паяльник, який має велику потужність, може швидко розігрітись та швидко відновити встановлену температуру, а також розплавити припій.

Методи демонтажу

Відомо, що температура плавлення припою становить 185-195°С. У безсвинцевого припою, який часто використовують для материнських плат – приблизно 232°С. Відповідно, температуру жала паяльника потрібно виставити на рівні 300°С. Цього буде цілком достатньо, щоб розплавити припій та не перегріти конденсатор та сусідні компоненти.

У кожного майстра є свій метод для того, щоб швидко випаяти конденсатор. Найпростіше, жалом паяльника прогріти припій в місці кріплення конденсатора на платі, і дістати конденсатор. Рекомендується випаювати конденсатор з плати, почергово нагріваючи один, а потім другий його вивід, по колу, поки від припою повністю не звільняться обидва виводи. Зручно притримувати конденсатор монтажним пінцетом. Так ми захистимо руки від впливу високої температури.

Тиснути жалом паяльника на вивід конденсатора не потрібно. Як тільки припій розплавиться, конденсатор можна легко дістати, не прикладаючи особливих зусиль.

демонтаж

Справа ускладнюється тим, що на материнських платах, як правило, використовується безсвинцевий припій. Температура плавлення його вища, ніж звичайного припою типу ПОС-60 або ПОС-63. Щоб спростити задачу, беремо краплю припою на жало паяльника. І вже жалом з гарячим розплавленим припоєм торкаємось виводу конденсатора на платі. Так ми досягаємо максимального рівня прогрівання, а також «розбавляємо» безсвинцевий припій і штучно знижуємо температуру плавлення припою.

Материнську плату можна додатково прогріти термофеном паяльної станції. Це робимо для того, щоб припій нагрівся до температури плавлення не від кімнатної температури. Точніше, прогріти частину плати, на якій встановлений несправний конденсатор. Прогріваємо рівномірно та обережно, щоб не перегріти плату.

Зручно скористатись допоміжними засобами. Припій з місця контакту конденсатора з платою збираємо з допомогою мідної плетеної стрічки для випаювання. Її роль можна порівняти з губкою – стрічка вбирає в себе розплавлений припій не залишаючи його на платі. Отже, змочуємо стрічку флюсом, розміщуємо в місці контакту, розігріваємо жалом паяльника. Припій збирається на стрічці, а виводи конденсатора звільняються. Тепер можемо легко витягнути конденсатор з плати.

демонтаж

Наступний метод можна назвати спрощеним демонтажним паяльником. Жалом паяльника розплавляємо припій, і забираємо його механічним олововідсмоктувачем.  Олововідсмоктувач – це трубка з вузьким соплом і поршнем з пружиною всередині. Ми стискаємо пружину і фіксуємо в цьому положенні. Натискаємо на спускову кнопку. Пружина різко повертається в попереднє положення і тягне поршень за собою. В трубці створюється тиск, який через вузьке сопло втягує повітря разом з розплавленим припоєм всередину.

Отже, затискаємо пружину. Розігріваємо та розплавляємо припій паяльником. Встановлюємо сопло олововідсмоктувача на припій, та тиснемо спускову кнопку. Розплавлений припій під тиском, який створює поршень, потрапляє у внутрішній резервуар. Ніжки конденсатора звільняються. Дістаємо його. Залишки припою можемо також зібрати стрічкою для випаювання.

До речі, цей інструмент часто використовують для випаювання багатовивідних компонентів. Наприклад, мікросхем в DIP-корпусах.

Висновки

Що ж, кожен із цих методів дозволив нам випаяти конденсатор з плати. Працювати з паяльником станції АССТА 401 було комфортно та зручно, а додаткові інструменти суттєво полегшували виконання роботи.

Побачити процес в деталях можна на нашому відео:

Youtube video
Паяльну станцію Accta 401, а також флюс, припій та інше необхідне паяльне обладнання та витратні матеріали, ви можете придбати в магазині інструментів Masteram.

Команда Masteram

Копіювання матеріалів з сайту masteram.com.ua дозволяється тільки за умови вказівки авторства і розміщення зворотнього текстового посилання на кожен скопійований контент.

Відгуки клієнтів

Увійти в чат
Українська Офлайн Техпідтримка Онлайн
uk
Українська Русский
Увійти в чат
Українська Офлайн Техпідтримка Онлайн
Всі бренди
Переглянути весь каталог
Чат з продажів
 Українська не у мережі
 Техпідтримка у мережі
Контакти
Телефон:
Замовити зворотний дзвінок
Email:
Порівняти
Не обрано товарів для порівняння
Чат з продажів
Контакти
Порівняти